آیا دایناسور وجود دارد؟

بله، دایناسور وجود داشته است و این از نظر علمی اثبات شده است. دایناسورها موجوداتی بودند که میلیون ها سال پیش در زمین زندگی میکردند.
این اصطلاح از کلمه یونانی دنیوس به معنی وحشتناک، نیرومند یا شگفت‌انگیز و کلمه یونانی سورا به معنی مارمولک یا حیوان خزنده گرفته شده‌است.
گفته میشود به این علت که در آن زمان اکسیژن بسیار زیادی در سطح زمین وجود داشت، این عامل که در رشد موثر است باعث شد جانوران آن دوران عظیم الجثه باشند و در اوایل منابع تغذیه هم به وفور یافت میشد.

تا به حال فسیل های زیادی از دایناسورها در سراسر جهان از جمله روسیه و ایران به دست آمده است.
اخیرا نیز یک تخم دایناسور در کشور چین کشف شد که در شرایطی شبیه مومیایی باعث شده بود سالم باقی بماند.
همچنین علم ژنتیک نشان داده است که برخی جانوران امروزی از نسل دایناسورها هستند.

چرا دایناسورها منقرض شدند؟

مجموع دلایلی دست به دست هم دادند تا این موجودات عظیم و وحشتناک نابود شوند.
ممکن است شما دید مایوسانه و غم انگیزی به این ماجرا داشته باشید اما باید بدانید که اکثر جانوران در خطر انقراض هستند و دیر یا زود ممکن است کاملا منقرض شوند.

برخی عواملی که روی انقراض موجودات زنده تاثیر دارند: شرایط زندگی، نحوه تغذیه و تولید مثل هستند. مثلا در شرایط امروزی که بشر اکثر مناطق کره زمین را دستخوش تغییر کرده است، برخی حیوانات مانند: شیرها، فیل ها و زرافه ها در معرض نابودی هستند.

دایناسورها به سه گونه گوشتخوار، گیاه خوار و همه چیزخوار تقسیم میشدند.
گوشتخوارها با یکدیگر جنگ داشتند و یکدیگر را شکار میکردند.
گیاهخوارها نیز به خاطر جثه عظیمی که داشتند می بایست مقدار زیادی غذا میخوردند تا انرژی مورد نیاز بدنشان تامین شود. این باعث میشد که به سرعت گیاهان یک منطقه را نابود کنند و چاره ای جز رفتن به مکان جدید نداشتند. این باعث شد در دراز مدت با مشکل یافتن مکان های سرسبز مواجه شوند.

دایناسورها

درواقع موجودات کوچک تر مانند موش ها و عقرب ها و مورچه ها بهتر میتوانند در شرایط مختلف زنده بمانند، هم به غذای کمتری نیاز دارند و هم تولید مثل راحت تر و سریع تری دارند و هم اینکه بهتر از دست دشمنان خود پنهان میشوند.

اما عامل مهمی که باعث نابودی دایناسورها شد یک شهاب سنگ عظیم بود که به زمین برخورد کرد و آثار آن هنوز روی زمین هست.

 ۶۶ میلیون سال پیش یک سیارک به قطر ۱۵ کیلومتر به زمین برخورد کرد که قدرت تخریب آن ۱۰ میلیارد بار بیشتر از بمب اتمی فاجعه هیروشیما بود. هر چیزی که در شعاع چندصد کیلومتری محل برخورد بود کاملا نابود شد و لرزه‌های ناشی از برخورد سیارک، سونامی‌های عظیمی را ایجاد کرد که نیمی از زمین را به سرعت پیمودند.
آلودگی که این انفجار وارد جو زمین کرد باعث کاهش دریافت نور خورشید به زمین شد و سرمای شدیدی برای دایناسورها که به محیط گرم و شرجی عادت داشتند ایجاد کرد.

تقریبا ۷۵ درصد از همه گونه‌های موجودات زنده از جمله دایناسورها منقرض شدند و تنها دایناسورهای کوچک پرنده که پرندگان امروزی از نسل آنها هستند، زنده ماندند. آنهایی هم که زنده مانند در طی سالها دچار تغییر شدند، همانطور که ماموت ها و چاقو دندان ها منقرض شدند.

در واقع خزنده یا پستاندار فرقی نمیکند، هرجانداری ممکن است منقرض شود و تا زمانی که شرایط برایش فراهم است به زندگی ادامه میدهد.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x