آیا دلفین حرف می زند؟

ما شنیده ایم که برای سنجش هوش دلفین آزمایش هایی انجام گرفته است.

برخی از این آزمایش ها به این منظور بوده که دانشمندان می خواستند ببینند آیا می توان با این حیوان حرف زد یا نه.

اکنون پیش از توضیح این مطلب ناچاریم اندکی شما را با زندگی این حیوان آشنا سازیم.

دلفین یک ماهی نیست، بلکه یکی از پستانداران بوده از راسته ی والها به شمار می آید.

دلفین مانند پستانداران دیگر بچه می زاید و با شیر خود بزرگش می کند. برای تنفس، مانند وال یک سوراخ در فرق سر دارد و همین، مجرای بینی او به شمار می رود. هنگامی که در سطح آب بالا می آید، سوراخ بینی اش را برای گرفتن هوا باز می کند.

دیگر از شگفتی های اندام دلفین این است که دمش به گونه ی افقی قرار گرفته، برخلاف ماهیان که دمشان به حالت عمودی ایستاده است. دلفین به کمک همین دم خیلی سریع در آب شیرجه می رود و به جست و خیز می پردازد.

شنای این حیوان واقعا” تماشایی است. زیرا حرکات بسیار تند و جالبی از خود درمی آورد. دلفین بصورت منحنی های ممتدی شنا می کند. پیوسته خود را از آب بیرون می اندازد تا برای تنفس، بینی خود را از آب بیرون بیاورد و چون به زیر آب می رود بالچه ی پشتش همچنان از آب بیرون می ماند.

حالا ببینیم آیا دلفین می تواند حرف هم بزند؟

البته مقصود ما از حرف زدن دلفین یا حیوانات دیگر، تقلید کردن صدای انسان است؛ وگرنه حیوانات زبان خود را که به خوبی بلدند.

زبان حیوانات گاهی ساده است و گاهی مانند زنبور عسل پیچیده و بسیار تعجب آور. دلفین می تواند صدای انسان را تقلید کند. برای مثال، روزی در استودیوی دریایی فلوریدا، ناگهان دلفینی صدای شخصی را به تقلید تکرار کرد. این تقلید به حدی جالب بود که همسر آن مرد بی اختیار به خنده افتاد. در اینجا دلفین صدای خنده آن زن را نیز تقلید کرد.

پس درمی یابیم که تارهای صوتی دلفین به گونه ای درست شده که او را بر تقلید صدای انسان توانا ساخته است.

از این گذشته، دلفین یکی از باهوشترین حیوانات به شمار می آید و به گونه ی جالبی با انسان همکاری می کند.

و بالاخره پیش از آنکه بتوانیم ادعا کنیم که دلفین واقعا” می تواند مانند ما حرف بزند، نخست نیاز به اثبات این مطلب داریم که آیا دلفین معنای کلماتی را که به کار می برد درک هم می کند یا نه. البته چنین مطلبی هنوز برای ما ثابت نشده است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 3

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید