آیا قطب جنوب به اندازه قطب شمال سرد است؟

برای اغلب ماها، هر دو ناحیه قطب شمال و جنوب سرزمینی پر از شگفتی می باشد. ما اطلاعات مبهمی درباره ی آنها داریم و تصور می کنیم که باید خیلی شبیه یکدیگر باشند.

موضوع عجیب این است که اختلافات بین قطب جنوب و قطب شمال بیشتر از شباهت های آنان می باشد. نواحی قطب جنوب بطور عمده شامل قاره ای است که به نام آتنارکنیک نامیده می شود. این قاره ی پوشیده از برف و یخ، تقریبا” دو برابر کشور ایالات متحده آمریکا می باشد. نقطه مقابل، نواحی شمال، شامل اقیانوس منجمد شمالی است که سواحل آمریکای شمالی، اروپا و آسیا آنرا احاطه کرده اند.

اختلاف عمده ی دیگر، آن است که، انسان، حیوان و گیاهان تدریجا” که خود، را با محیط قطبی تطبیق می دهند، به سمت نواحی قطب شمال کوچ می کنند.

ولی نواحی قطب جنوب، که توسط اقیانوسی به مساحت صدها مایل از تمام قاره ها به استثنای امریکای جنوبی جدا شده است، دارای هیچ حیوان زمینی و موجود زنده دیگر نمی باشد. زندگی گیاهی به اندازه ای کمیاب است که تنها چیزی که در آنجا رشد می کند، خزه، علف و مقدار کمی گیاهان مخصوص می باشد.

به هر حال، یکی از دلایلی که پنگوئن ها می توانند، به زندگی خود در این محوطه ادامه دهند این است که خوشبختانه هیچ دشمن زمینی در آنجا نیست که مزاحم آنها باشد.

آب و هوای قطب جنوب چگونه است؟

هوای این قطب دارای این دو مشخصات می باشد: هوای کم درجه حتی در تابستان و سخت ترین زمستانها و شدیدترین طوفان های برفی در زمستان. در نواحی قطب شمال جریان هوایی که از روی آبهای اطراف بلند می شود، قدری به بالا رفتن درجه حرارت کمک می کند. ولی در نواحی قطب جنوب، که یک کلاه عظیم یخی همیشه بر روی اغلب نقاط آن قرار دارد، توده های هوای سرد و پرفشاری بوجود می آید و بنابراین آب و هوای آنجا خیلی از قطب شمال سخت تر است.

حتی در ماههای تابستان، حرارت متوسط در قطب جنوب، زیر نقطه ی انجماد است. گاه گاهی در هنگام بعضی از روزهای تابستان، حرارت ممکن است به 40 درجه فارنهایت برسد، ولی در عین حال حرارت های کمتر از صفر هم درست در وسط تابستان امکان دارد بوجود آید.

در زمستان، حرارت در قطب جنوب بطور متوسط از 10 تا 30 درجه زیر صفر متغیر خواهد بود.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x