آیا نهنگ خطرناک است؟

ما تاکنون فیلم ها و یا تصاویری را دیده ایم که صحنه های رعب آوری از نهنگ را نشان می دهند. نهنگ در آب به کمین می نشیند و بومیان وحشت زده از برابرش پا به فرار می گذارند.

آیا براستی نهنگ جانوری خطرناک است؟ آیا نباید هرگز به آن نزدیک شد؟

حقیقت این است که پس از مار کبرا هیچ جانوری به اندازه ی نهنگ قاتل آدمها نبوده است. برخی از نهنگها، مانند نهنگ افریقایی و نهنگ آب شور، براستی آدمخوارند. بومیانی که در آن مناطق بسر می برند از دست هیچ حیوانی به اندازه ی این حیوان وحشت زده و پریشان نیستند.

بعضی از این نهنگها به انسان حمله نمی کنند، بلکه او را در خشکی تعقیب کرده پس از دستگیریش او را با خود به درون آب می کشند.

کروکدیل و آلیگاتور دو جانور خطرناکند که از راسته ی نهنگیان به شمار رفته، خویشاوندی نزدیکی نیز با نوعی از دایناسورهای قدیم دارا می باشند. یعنی دایناسورهای غول پیکر و سوسمار شکلی که حدود 25 متر طول داشتند و قرنها پیش در زمین می زیستند.

هم اکنون کروکدیل و آلیگاتور بزرگترین خزندگان جهان به شمار می روند. طول اندام برخی از اینها به 7 متر می رسد.

این دو حیوان به تیره ی مشترکی تعلق داشته، از بسیاری جهات شبیه هم می باشند. اختلاف عمده ای که میان آن دو وجود دارد سر پهن و عریض آلیگاتور است، در حالی که کروکدیل سری باریک و کشیده دارد.

این دو جانور بیشتر وقت خود را در آب می گذرانند. اما چشم، بینی و پشت خود را از آب بیرون نگه می دارند.

نوزادهایشان از درون تخم های سفید و بیضی شکلی بیرون می آیند. هر ماده ای حدود 20 تا 90 تخم می گذارد و آنها را در آشیانه ای که در خشکی از شاخ و برگ گیاهان درست کرده، قرار می دهد. خودش هم در کناری به انتظار می نشیند تا روزی که نوزادها بر اثر حرارت سر از تخم بیرون کنند. در این هنگام مادر پیش می آید و آنها را در شکستن تخمها و بیرون آمدن، کمک می کند.

بیشتر خزندگان آرام و بی صدا هستند. ولی آلیگاتور و کروکدیل صداهای زیر و بمی از خود در می آورند.

جای زندگی آلیگاتور فقط در نقاط بسیار گرم امریکا و چین است. ولی کروکدیل در افریقا، آسیا، استرالیا و امریکا یافت می شود.

حدود صد سال پیش مردم پی بردند که از پوست آلیگاتور می توان کیف، چمدان، کمربند و کفش ساخت. از این رو به شکارش چندان روی آوردند که اکنون نسلش دارد، روز به روز، به نیستی روی می برد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 3

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x