آیا پیشگویی کرونا در کارتون سیمپسون ها حقیقت دارد؟

کارتون سیمپسون ها هیچ پیشگویی قابل توجهی نداشته است. مساله ای که در مورد آن وجود دارد این است که این مجموعه به صورت روتین ساخته و پخش میشود و نسبت به اتفاقات روز دنیا ری اکشن نشان میدهد.

مثلا وقتی ماجرای جورج فلوید اتفاق افتاد، یک قسمت در مورد آن ساخته شد. یا وقتی ترامپ رئیس جمهور شد چند قسمت به آن اختصاص یافت. شبکه های اجتماعی برای جذب بازدید و فالوور، وقتی یک قسمت جدید از سیمپسون ها ساخته میشود فورا آن را به عنوان یک پیشگویی مطرح میکنند و از آنجایی که اکثر مردم جهان (معلوم نیست به چه دلیل) اهل تماشای مرتب این کارتون نیستند، فکر میکنند که واقعا در گذشته چنین اپیزودی از سیمپسون ها پخش شده است.

آیا تا به حال از خود نپرسیده اید که چطور ممکن است تک تک اتفاقات آینده با تمام جزئیات در یک انیمیشن وجود داشته باشد. یعنی اگر فردا روزی بایدن سرش در یک کیک تولد فرو برود و سوژه رسانه ای شود، باز هم این انیمیشن آن را پیشگویی کرده است، البته بعد از اینکه اتفاق بیافتد! وگرنه قبل از آن هرگز درموردش صحبتی نمیکند.

تنها دو مورد خاص در این انیمیشن وجود دارند که تا حدودی به پیشگویی نزدیک هستند. و ما این دو مورد را اکنون به شما میگوییم.

در اپیزود ۲۱ از فصل ۴ است با عنوان Marge in Chains که در سال ۱۹۹۳ پخش شد در مورد کارگران خط تولید کارخانه در شهر اوساکا (ژاپن) بود که آنفولانزا داشتند و با سرفه درون جعبه ها باعث شدند که بسیاری از مردم شهر آنفولانزا بگیرند. خود انیمیشن میگوید که آنفولانزا است.

اما کسی که اکنون این قسمت را ببیند چون ژاپنی ها شبیه چینی ها هستند فکر میکنند که چینی ها هستند و چون آنفولانزا هم شبیه کرونا است فکر میکنند که منظور کرونا بوده است.

اما چرا چنین چیزی در کارتون وجود دارد. چون سبک آن اینطور است. مثلا در کارتون ریک و مورتی هزاران تئوری مختلف از روی تخیل و دانش سازندگان مطرح شده است که ممکن است در آینده برخی از آنها به حقیقت بپیوندند همانطور که داستان های ژول ورن مانند فضاپیما و امکان سفر به دور دنیا به حقیقت پیوست.

شما از داستان هایی که موضوعاتی علمی دارند باید چنین انتظاراتی هم داشته باشید.

مورد دیگه در مورد پیشگویی رئیس جمهور شدن ترامپ است.

به جز یک مورد، تمامی صحنه های این انیمیشن که در مورد ترامپ است بعدا ساخته شده اند. به عنوان مثال، پایین آمدن ترامپ از پله‌برقی برای اعلام نامزدی‌اش در رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶، در ۷ ژوییه ۲۰۱۵ یعنی ۲۰ روز بعد از واقعه اصلی منتشر شده است و یک پیشگویی نبوده است.

در مورد تصویر معروف ترامپ، ملک سلمان و عبدالفتاح سیسی که دست بر گوی درخشان گذاشته‌اند هم صدق می‌کند. این عکس در یکی از همین کلیپ‌های اینترنتی (و نه خود سریال) دیده می‌شود که روی دیوار کاخ سفید است. این ویدیو‌ها هم ماه‌ها پس از سفر ترامپ به عربستان ساخته و پخش شده و هیچ‌پیشگویی‌ای در کار نیست.

فقط در یک مورد، سالها پیش در کارتون سیمپسون ها به شوخی و از روی تمسخر در پشت تلفن گفته میشود که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا شده است. خود سازندگان کارتون میگویند اصلا فکرش هم نمیکردیم که ترامپ روزی رئیس جمهور شود و داشتیم شوخی میکردیم. در واقع او شخصیتی شناخته شده در امریکا بود که کارهای عجیب و غریبی هم میکرد و هر از گاهی سوژه رسانه ها میشد. بنابراین حرف زدن در مورد او چیز عجیبی نبوده است. مثل این است که یک بار ما به شوخی بگوییم مهران مدیری رئیس صدا و سیما شده است. حالا بعید نیست که روزی این اتفاق بیافتد و اگر افتاد آیا ما پیشگو هستیم یا همه چیز طبق نقشه ما پیش رفته است؟

ماجرای آنفولانزا از ژاپن و رئیس جمهور شدن ترامپ برای تمسخر، تنها مواردی هستند که در این کارتون جنبه پیشگویی دارند آن هم به صورت نصفه و نیمه. مابقی اتفاقات و هر کلیپی که تا به امروز از سیمپسون ها دیده اید نوعی عکس العمل به اتفاقات روز دنیا بوده و بعدا ساخته شده است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x