اندازه مولکول چقدر است؟

مولکول کوچکترین قسمت ماده است که هنوز دارای خواص کامل آن ماده است. مثال: اگر شما یک مولکول قند را تجزیه کنید عناصر آن دیگر دارای خصوصیات قند نبوده و مزه و یا رنگ آنها تغییر می کند.

بعضی از مولکول ها خیلی ساده هستند در حالی که برخی از آنها دارای هزاران اتم می باشند که بطور پیچیده و مبهمی در آن قرار گرفته اند. در بعضی از گازها مانند هلیوم و نئون، هر مولکول فقط شامل یک اتم است.

برخی مولکول ها محتوی دو اتم یا بیشتر از یک نوع هستند. مثلا” یک مولکول آب از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن ترکیب شده است.

در مقابل، مولکول لاستیک طبیعی خالص تقریبا” از 75000 اتم کربن و در حدود 120000 اتم هیدروژن ترکیب شده است. بنابراین ملاحظه می کنید که مولکولها از نظر اندازه، تفاوت زیادی دارند.

مولکول های ساده مانند مولکول آب، فقط چند بیلیونیم یک اینچ طول دارد. مولکول لاستیک هزاران مرتبه بزرگتر است. بعضی از مولکول ها به شکل توپ گرد بوده و برخی از آنها مانند نخ دراز هستند.

در حقیقت برای ما غیرممکن است که کوچکی یک مولکول را بتوانیم تصور کنیم. برای مثال: یک اینچ مکعب هوا را در نظر می گیریم، در این مقدار فضا 500 میلیون بیلیون مولکول (عدد 5 با 20 صفر بعد از آن)  وجود دارد و تازه این یک اینچ مکعب هوا، یک هوای کاملا” فشرده و متراکم نیست زیرا در حقیقت مقدار زیادی فضای خالی دربردارد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x