اولین لغت نامه انگلیسی را چه کسی نوشت؟

آیا می دانید که کلمه دیکسیونر به چه معنی می باشد؟ این کلمه از لغت لاتینی دیکسیوناریوس به معنی مجموعه لغات گرفته شده است. اولین دفعه در سال 1225 این کلمه را به همین شکل یک نفر انگلیسی به نام جان گارلند بکار برد. و عنوان آن چنین بود:«کلمات خطی لاتین که بایستی حفظ شود». تقریبا” سیصد سال دیگر گذشت تا کلمات انگلیسی در دیکسیونر ضبط گردید.

اغلب دیکسیونرهایی که نوشته شده بودند در حقیقت برای کمک به مردم در مطالعه و یاد گرفتن لاتین بود. این دیکسیونرها دارای انواع اسامی جالب بودند از قبیل:«گنجینه کودکان» یا «گلزار کلمات» و امثال آن.

بالاخره در سال 1552 ، اولین دیکسیونر واقعی انگلیسی ظاهر گردید. آنرا مردی به اسم ریچارد هلیوت جمع آوری کرد و عنوان طویلی داشت که به لاتین پشت جلد آن نوشته شده بود.

ولی چیزی که این کتاب را غیرعادی ساخته بود، این است که هر کلمه ای را اول به انگلیسی گفته بود، سپس شرح آن را هم به انگلیسی داده بود، سپس ترجمه لاتین آن نوشته شده بود. به دلیل آنکه کلمات انگلیسی را در اول نوشته بود و آنرا تشریح کرده بود، می توان آنرا اولین دیکسیونر انگلیسی که تابحال چاپ شده است محسوب نمود.

دیکسیونر ریچارد هلیوت شامل 26000 لغت بسیار متداول بود، ولی خیلی گرانقیمت بود. در نتیجه بزودی تألیفات دیگری در این زمینه ظاهر شد که کوچکتر بوده و برای استفاده مردم کم پول بکار می رفت.

در آن روزگار، جمع آوری کنندگان دیکسیونر هیچ کوششی برای گنجاندن همه لغات نمی کردند، آنها فقط به تشریح لغات سخت قناعت می کردند. اولین کتاب تحت عنوان فرهنگ لغات زبان انگلیسی در سال 1623 بوجود آمد، و آنرا شخصی به نام هنری کوکرام گردآوری کرده بود. در آمریکا، شخصی به نام نوآه وبستر دیکسیونر بزرگ خود را در سال 1807 آغاز کرد و بالاخره در سال 1828 آنرا منتشر نمود.

این دیکسیونر حاوی 12000 لغت و چهل هزار شرح و تفسیر بود که در هیچیک از دیکسیونرهای قبلی وجود نداشت. وبستر نوشتن ساده تری معمول نمود،  چنانکه هنوز هم امریکایی ها به جای colour  ، color می نویسند و نظایر آن.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x