تندباد چیست؟

تندباد نوعی طوفان است و طوفان عبارت از هوایی است که با سرعت از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت می کند.

طوفان هنگامی شروع می شود که هوای مرطوب از منطقه استوایی به طرف شمال در نیم کره شمالی حرکت کرده و با توده ای از هوای سرد و خشک که از منطقه قطبی به طرف جنوب رهسپار است، برخورد کند.

این دو نوع توده هوا با یکدیگر مخلوط نمی شوند. نقطه ای که این دو توده هوا با یکدیگر تلاقی می کنند، «جبهه» نامیده می شود. وقتی که توده هوا به حرکت ادامه می دهد، هوای گرم و سبک تر، بالاتر از هوای سرد قرار می گیرد. چون هوای گرم مرطوب به طرف بالا می رود سرد گردیده و سپس منقبض شده و تشکیل ابر می دهد.

در حالی که این فعل و انفعال ادامه دارد، در مرکز طوفان فشار هوا کاهش می یابد. باد در اطراف منطقه ای که فشار کمتر است، بر خلاف عقربه ساعت شروع به وزیدن می کند. بدین ترتیب هوای گرم و مرطوب به طرف شمال و در سمت شرقی طوفان حرکت کرده در حالی که هوای سرد به طرف جنوب و در جهت غربی حرکت می کند.

تندباد در منطقه ای که دارای فشار کمتری است تشکیل می شود. توده هوا در چنین منطقه ای از نظر قطر 400 تا 1000 مایل تغییر می کنند. گردباد تند و سخت (تورنادو) نیز طوفانی دوار است که بعضی اوقات با تندباد (سیکلن) اشتباه می شود. البته، تندبادهای سخت قطرشان بین یکصد پا تا یک مایل است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x