جن چیست؟ بررسی تاریخی جن

امروز قراره به موضوع جن بپردازیم. باوری قدیمی در خاورمیانه که به قبل از اسلام برمیگرده.

از گذشته های دور تا به امروز افراد زیادی مدعی دیدن موجوداتی به نام جن بودن. عده ای هم جن زده شدن یا توسط جن تسخیر شدن.

این باور بیشتر مختص خاورمیانه هستش و اکثر کشورهای دیگه اطلاعات چندان دقیقی در این زمینه ندارن، معمولا وقایعی که در اینجا به حضور جن توی خونه نسبت داده میشه، در کشورهای غربی به حضور روح در خونه نسبت داده میشه.

این اختلاف نظر بیشتر به این خاطره که مسلمونا تکلیف روح رو بعد مرگ فرد، مشخص شده میدونن و معتقدن اون به عالم برزخ میره و اینطوری توی محیط دنیوی نمیتونه ول بچرخه و دیگرانو اذیت کنه.

جن ها در باورهای خاورمیانه، موجوداتی هستن که میتونن شکل های مختلفی داشته باشن و به این علت که داخل قرآن درموردشون گفته شده، به یه باور رسمی بین مسلمونا تبدیل شدن.

در قرآن گفته شده که جن از آتش بدون دود آفریده شده و موجوداتی هستن که در همین دنیا وجود دارن. یعنی مثل فرشته ها متعلق به دنیای دیگه ای نیستن. همچنین دارای عقل و قدرت اختیار هستن و میتونن کافر یا مومن باشن.

طبق این باور، تنها تفاوت اونا و دلیل اینکه برخورد کمی با انسان ها دارن و برای اکثر انسانها قابل حس نیستن، تفاوت در جنسشونه و فقط گاهی میتونن قابل درک و مشاهده بشن.

طبق باورهای عامیانه؛ جن ها اگه بخوان میتونن کاری کنن که مردم اونا رو ببینن اما اگه در محیط حضور داشته باشن، حتی اگه دیده نشن، باعث سنگینی فضا شده و حس فشاری رو به قلب، چشم و تنفس وارد میکنن.

ادیان ابراهیمی به جن و تسخیر شدن توسط جنیان زیاد پرداختن، اما ریشه های تاریخی این باور از کجاست و از کجا اومده؟

در اکثر متون تاریخی، اجنه به عنوان موجوداتی شرور و شبیه شیاطین معرفی شدن. در باورهای مسیحی اجنه همون موجودات شیطانی در نظر گرفته میشن و فیلم هایی هم در اینباره ساخته شده.

جن در باورهای مسیحی از نظر ظاهری بسیار ترسناک و دارای شاخ هستش به این خاطر که به یونان نزدیک بودن و قسمتی از باورهای یونان باستان در مورد دیوها وارد باورهای مسیحیان شده.

اما در باورهای اسلامی، اجنه خوب و بد دارن و انواع زیادی هم دارن.

در خاورمیانه انواع موجودات شرور که در باور هندوها و افریقایی ها و زرتشتی ها وجود داشته، به زیرمجموعه جن اضافه شده و باورمندان به جن، همه اینها رو نوعی جن میدونن. حتی برخی افراد پا رو فراتر گذاشته و میگن خدایان قدیمی هم نوعی جن بودن.

برخی علمای دینی معتقدن که چون جن در لغت به معنی پوشیده و پنهانه، پس به طیف وسیعی از موجودات ماورایی یا هرچیزی که پنهان باشه میتونه اشاره داشته باشه.

به عقیده مسلمونا، عفریت، غول ، آل و شیاطین برخی از انواع جنیان هستن که در فرهنگ های مختلف تفاوت هایی جزئی پیدا کردن.

ادامه در ویدیوی زیر

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x