سمور آبی چگونه حیوانی است؟

سمورهای آبی متعلق به گروه دیگری از جانوران به نام راسوها هستند. راسوها متنوع بوده و تقریبا” در مناطق زیادی از دنیا دیده می شوند. تقریبا” همگی دارای پاهای کوتاه، دندانهای تیز و برنده، پوست ضخیم خز مانند و گوشتخوار هستند.

سمورهای آبی عاشق آب هستند و پاهای پرده دار، دم ضخیم و پوست خز مانند ضخیم آنها، سبب شده که با زندگی در آب سازگاری پیدا کنند. در آمریکای شمالی دو نوع سمور آبی دیده شده که نوع اول به نام سمور آب شیرین و نوع دوم به نام سمور دریایی نامیده می شود.

سمور آب شیرین در سواحل دریاچه های مکزیک تا آلاسکا زندگی می کند و پوستی مرغوب به رنگ قهوه ای تیره دارد. این جانور بسیار پر تحرک بوده و لحظه ای آرام ندارد. نوع نر آن در طول زمستان مسافتی برابر با 50 تا 60 مایل را طی می کند. بسیار خجالتی است و به ندرت می توان آن را دید.

سمور آب شیرین در سوراخهای سواحل دریا، دریاچه و یا رودخانه ها زندگی می کند. حفره به لانه ای ختم می شود که پوشیده از برگ است. این جانور در اواخر زمستان و یا اوایل بهار 2 تا 3 بچه می آورد و مادر آنها را قبل از فراگیری شنا، در پشت خود حمل کرده و به داخل آب می برد.

اما نوزادان خیلی زود شنا کردن و شیرجه رفتن و طریقه صید ماهی و غذا را از والدین خود می آموزند و خیلی راحت می توانند برای چند دقیقه زیر آب بمانند.

سمور دریایی در سواحل غربی آمریکای شمالی از کالیفرنیا تا آلاسکا دیده شده و از نظر قد و وزن بزرگتر از سمورهای آب شیرین هستند. رنگ پوستشان قهوه ای سوخته و ظاهری زبر دارند. آنها همچنین دارای سبیلهای ضخیم سفیدی هستند که به همین منظور آنها را مردان ریش سفید دریا می نامند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 8

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید