انشاء در مورد شب یلدا مناسب مدرسه

شب یلدا، طولانی‌ترین شب سال است که در آخرین روز پاییز و اولین روز زمستان برگزار می‌شود. یلدا، یکی از رسومات عالی و زیبای ایران است. این شب در فرهنگ ایرانیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به عنوان یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی شناخته می‌شود.

در شب یلدا، مردم دور هم جمع می‌شوند و با خوردن میوه‌های مخصوص این شب، مانند هندوانه، انار، خرمالو، آجیل و شیرینی، و همچنین شاهنامه‌خوانی، فال حافظ و قصه‌گویی، این شب را جشن می‌گیرند.

از گذشته رسم براین بوده که خانواده ها در خانه بزرگتر فامیل مانند مادربزرگ و پدربزرگ یا پیرفامیل جمع میشدند و این شب را گرامی میداشتند.

جالب است بدانید که میوه‌های شب یلدا دارای نمادهای خاصی هستند. مثلا: هندوانه نماد برکت و روزی است، انار نماد فراوانی و باروری است، خرمالو نماد عشق و محبت است، و آجیل نماد شادمانی و سرور است.

شاهنامه‌خوانی در شب یلدا یکی از رسوم زیبا و آموزنده است. در این شب، بزرگان خانواده شاهنامه را می‌خوانند و داستان‌های آن را برای حاضران تعریف می‌کنند. داستان های شاهنامه جذاب و هیجان انگیز هستند و برای تقویت زبان فارسی بسیار مناسبند و ادبیات افراد را غنی میکنند.

فال حافظ نیز یکی دیگر از رسوم شب یلدا است. در این شب، افراد زیادی از دیوان حافظ فال می‌گیرند. آنها ابتدا نیت میکنند و بعد کتاب حافظ را باز میکنند، اولین بیت را میخوانند و تفسیر میکنند.

قصه‌گویی نیز یکی دیگر از رسوم شب یلدا است. در این شب، بزرگان خانواده برای کودکان قصه می‌گویند و آنها را سرگرم می‌کنند. داستان کدوی قلقله زن یکی از داستان های رایج در این شب است.

همانطور که گفته شد شب یلدا فرصتی برای دور هم جمع شدن خانواده و دوستان و گذراندن شبی به یادماندنی است. این شب یادآور مهر و دوستی و پیوندهای خانوادگی است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید