شن روان چیست؟

قرن های متمادی است که مردم از شن های روان وحشت دارند زیرا چنین تصور می کنند که این شن های روان دارای یک نوع نیروی مرموزی هستند که می توانند شکار یا طعمه خود را آنقدر در خود فرو برند تا اینکه از نظر ناپدید گردد.

واقعیت این است که شن های روان چنین قدرتی را ندارند و در حقیقت اگر شما بدانید که این نوع شن ها چه هستند و چگونه باید با آنها مقابله کرد، دیگر نباید وحشتی از آنها داشته باشید.

 ریگ روان چیست؟

شنی است سست و سبک که با آب مخلوط شده باشد. این شن ها با شن هایی که ممکن است در نزدیکی آنها قرار گرفته باشند هیچ گونه فرقی ندارند. ولی یک اختلاف بین آنها وجود دارد : شن یا ریگ روان نمی تواند اشیاء سنگین را نگه داری کند.

شن های روان معمولا” در نزدیکی دهانه های رودخانه های بزرگ و در سواحل هموار که قشری از گل رس در زیر آن قرار دارد، دیده می شوند. آب در این شن ها جمع می شود زیرا قشر گل رس زیرین آب را در خود نگاهداری و از عبور آن جلوگیری می کند. این آب امکان دارد که از جاهای مختلفی مانند جریان های رودخانه یا حوضچه های طبیعی بیاید.

دانه های شن یا ریگ روان از دانه های شن معمولی متفاوتند زیرا آنها بجای اینکه گوشه دار و تیز باشند، گرد و مدور هستند.

آب در بین این دانه ها قرار گرفته و آنها را جدا ساخته و بالا می برد بطوری که بر روی یکدیگر شناور می گردند، همین عامل است که این نوع شنها نمی توانند اشیاء جامد را در روی خود نگاه دارند.

برخی از شن های روان حتی از شن هم درست نشده اند. این توده شن یا ریگ می تواند از نوعی خاک سست، مخلوطی از شن و گل یا قسمتی گل ریگ دار باشد.

کسانی که روی شن های روان قدم می گذارند، غرق نمی شوند زیرا چون این نوع شن، دارای مایع زیادی می باشد، بنابراین هر چیزی در آن به صورت شناور می ماند. ضمنا” چون شن روان از آب سنگین تر است شخص می تواند در آن حتی بهتر و بالاتر از آب، شناور گردد.

مهمترین مطلب آنست که در شن روان به آرامی می توان حرکت نمود و بدین ترتیب فرصت می یابد که اطراف بدن را فرا گیرد و در این موقع عمل شن روان درست شبیه آبی است که در آن شنا می کنید.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x