فواید و اثرات ماساژ

ماساژ درمانی دارای فواید درمانی بالقوه مشخص برای افرادی است که از کمردرد رنج می برند، همچنین تحقیقات انجام شده نشان می دهد ماساژ درمانی دارای مزایای مهم متعدد در حوزه سلامتی فرد است که برای مثال در این زمینه می توان از موارد زیر نام برد:

ماساژ می تواند باعث بهبود فرآیند گردش خون شود و به بهبود گرفتگی عضلات ناشی از فعالیت های فیزیکی کمک کند. ماساژ می تواند به ریلکس شدن عضلات برای انجام یک حوزه گسترده تر از حرکت ها کمک کند. ریلکس شدن عضلات همچنین به رفع مشکل بی خوابی کمک می کند. ماساژ می تواند به افزایش سطح اندورفین در بدن کمک کند.

افزایش سطح اندورفین در واقع یکی از بهترین مزایای ماساژ درمانی است. اندورفین یک ماده شیمیایی است که باعث می شود فرد احساس خوبی داشته باشد و این ماده نقش بسیار مؤثری در مدیریت دردهای مزمن دارد.

ماساژ به کاهش گرفتگی عضلات کمک می کند. ریلکس شدن عضلات می تواند انعطاف پذیری آن ها را افزایش داده و درد ناشی از خشکی عضلات را کاهش دهد. به این ترتیب ماساژ می تواند به بهبود وضعیت خوابیدن فرد کمک کند.

ماساژ درمانی تنش و اضطراب را کاهش می دهد. ماساژ، گره های چربی حبس شده در اندام های بدن را باز نموده و جریان آزاد مایعات را در نسج میسر می سازد و مواد زائد را از سیستم بدن خارج می نماید.

ماساژ باید در حال استراحت و به دور از فشار روانی و بدون عجله صورت پذیرد، چون در حال فشار روانی، کانال های خروج مواد زائد و سمی منقبض شده و بسته می شوند، ولی در حال استراحت، کانال های فوق آزاد هستند و لذا مواد زائد و سمی به راحتی دفع می شوند. با ماساژ درمانی، می توانید شادابی، طراوت پوست و جوانی خود را حفظ کنید.

نقاط مهم صورت یعنی پیشانی، اطراف چشم ها، طرفین بینی، گونه ها و اطراف دهان را با انگشتان دست، فشار و ماساژ دهید. با این روش کشیدگی عضلات برطرف شده و ماهیچه ها سفت می شوند. این روش را به طور منظم حداقل هفته ای یک بار برای خود برنامه ریزی نمایید.

ماساژ درمانی گردش خون را بهبود می بخشد و ذخیره ای از اکسیژن را به پوست و سلولها می رساند و برای داشتن پوستی نرم، با طراوت و شاداب سودمند است. کمکهایی که بدن از طریق ماساژ می گیرد سبب پاکسازی آن از سموم و ناخالصی ها از طریق دفع مواد زائد می شود و همین مسئله، به کل سیستم بدن، طراوت و تعادل می بخشد.

در واقع ماساژ، گردش خون را تحریک نموده و بهبود می بخشد؛ در نتیجه مواد زاید براحتی از بدن دفع می شوند. این عمل برای کاهش اضافه وزن نیز مؤثر خواهد بود. در این روش، از فشار به جای سوزن استفاده می شود و بهداشتی تر نیز می باشد.

ماساژ درمانی در واقع، نتایج طب سوزنی را به همراه دارد و نشان می دهد چگونه با فشار و ماساژ ساده انگشتان، آرامش برقرار شده، درد تسکین یافته و جریان خون بهتر انجام می شود. حرکات تنفسی، به ویژه در بیمارانی که آسم و مشکل ضربان قلب دارند بهبود می یابد و پس از به کار بردن این روش، بهبودی چشم گیری در وضع آنها دیده می شود.

منبع: کتاب ماساژ درمانی – نوشته سلمان خدادای

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید