لرد نلسون چه کسی بود؟

هوراشیولرد نلسون یکی از مشهورترین فرماندهان نیروی دریایی در تاریخ انگلستان بود. او در سال 1758 میلادی متولد گردید و اتفاقا” در کودکی آنقدر ضعیف و لاغر بود که کسی انتظار نداشت زنده بماند.

پدرش کشیش و خانواده او خیلی فقیر بود بنابراین هنگامی که هوراشیو دوازده سال داشت می بایست خانه را ترک گفته و به نیروی دریایی ملحق شود و عهده دار زندگی و سرنوشت خود گردد.

بالاخره وقتی هوراشیو به بیست و یک سالگی رسید، به درجه کاپیتانی یک کشتی جنگی ارتقا یافت و در مقام جدید رویه ای انضباطی در کشتی خود برقرار نمود، به طوری که پیوسته می گفت که ظلم و بی رحمی، افراد او را ترسو کرده است.

ترقی نلسون از سال 1793 که به فرماندهی آگاممنون منصوب شد شروع گردید که همزمان جنگ انقلابی با فرانسه بود.

در مدت سه سال او مرتبا” به خاطر آرامش، شجاعت و قدرت قضاوت فردی متشخص شده و مورد توجه قرار گرفته بود. در همین ایام بود که چشم راست خود را در جنگ کالوی از دست داد، و بلافاصله بعد از آن، در نبرد جزایر کاناری دست راست خود را نیز از دست داد.

بهرحال، این فرمانده شجاع، پاداش قهرمانی خود را هنگامی که صلح اعلام گردید بصورت باز نشستگی، دریافت درجه شوالیه و ارتقا به درجه فرمانده کل نیروی دریایی گرفت. کمی بعد از آن وقتی ناپلئون قدرتی بهم زد و صلح را نقض نمود، نلسون مأموریت پیدا کرد که ناوگان جنگی ناپلئون را که نقشه ی حمله به هندوستان و مصر را داشتند منهدم کند. نتیجه این جنگ نیز پیروزی نلسون بود که این قهرمان جنگی را بصورت بتی برای مردم انگلستان درآورد.

پایان زندگی شجاعانه او در 21 اکتبر سال 1805 میلادی اتفاق افتاد. لرد نلسون که دوران بازنشستگی خود را می گذرانید به نیروی دریایی فرا خوانده شد و فرماندهی ناوگان مدیترانه به عهده ی او واگذار گردید تا بتواند در مقابل تهدید و حمله ناپلئون از انگلستان دفاع کند.

در اثنای جنگ با ناوگان فرانسه و اسپانیا در دماغه ترافالگار، نلسون زخم شدیدی برداشته و چند ساعت بعد یعنی درست در همان لحظه ی پیروزی در کابین خود زندگی را بدرود گفت.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x