نیتروژن یا ازت چیست؟

تمام موجودات زنده بطور مداوم در جستجوی ازت هستند که بتوانند در بدن خود آن را به نحوی به مصرف رسانند. ازت قسمت مهمی از بدن انسان، نبات و حیوان را تشکیل می دهد.

ازت قسمت ضروری ماده پروتئینی است که ماده سازنده بدن آدمی بشمار می رود. بدون این ماده حیاتی هیچکس نمی تواند رشد و نمو نموده یا بافت های صدمه دیده و فرسوده بدن خود را ترمیم نماید.

ازت 78 درصد از هوایی را که استنشاق می کنیم تشکیل می دهد، در حالیکه نسبت اکسیژن 21 درصد می باشد. در بالای هر میل مربع سطح زمین در حدود 20000000 تن ازت وجود دارد.

ازت گازی بی رنگ، بی بو، بی مزه است که فقط مختصری در آب حل می شود. وقتی که در شرایطی نظیر سرمای بی نهایت زیاد یا تحت فشار زیاد قرار گیرد، تبدیل به مایع می گردد. ازت در منهای 218 درجه سانتی گراد به مایع تبدیل می شود.

برای موجودات زنده بدست آوردن ازت مورد نیاز آسان به نظر می رسد زیرا در اطراف آنها یعنی در هوا یافت می شود. ولی در طبیعت فقط نباتات معدودی که به سبزی ها معروفند، می توانند ازت خالص هوا را مصرف کنند. بدن انسان نمی تواند از ازت خالص استفاده کند، ما ازت مورد احتیاج خود را از پروتئین ها می گیریم، این پروتئین از خوردن بعضی گیاهان یا حیوانات علف خوار بدست می آید.

ما از ازت نیز تنفس کرده و دوباره بدون هیچگونه تغییری آن را از ریه خود خارج می سازیم. کاری را که ازت می کند همانا رقیق کردن اکسیژن هوا می باشد بطوری که ما در هر نوبت نتوانیم مقدار زیادی از آن را مصرف کنیم.

ازت فقط هنگامی مفید است که با سایر مواد شیمیایی ترکیب شده و ترکیباتی را درست کند. از نظر شیمیایی ازت غیر فعال است و به آسانی با سایر عناصر ترکیب نمی شود.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x