پودر صورت چیست؟

تاکنون گویا هیچ زمانی نبوده که زنان به آرایش خویشتن نپرداخته باشند. هزاران سال پیش، در برخی از نقاط جهان، فرآورده‌های آرایشی چنان پیشرفت کرده بود که حتی بعضیشان با فرآورده‌های امروزی، رقابت می کردند.

همه می دانند که زنان برای جلب توجه مردان تا چه حد به آرایش خود پایبندند، ولی شاید تعجب کنید که اگر بگوییم که به سال 1770 قانونی به پارلمان انگلستان تقدیم شد که در آن نوشته بود:

هر گاه زنی در هر سنی و از هر طبقه و حرفه و مقامی، یکی از درباریان را برای ازدواج بفریبد و برای این کار از عطر، رنگ، لوازم آرایش، موی مصنوعی و یا چیزهای دیگر استفاده کرده باشد، به مجازات زن جادوگر محکوم گردد!

امروزه یکی از وسایل آرایش زنان، پودر صورت است که هر چند بظاهر چیزی ساده می‌نماید، ولی با یک فرمول شیمیایی پیچیده ای، ساخته می شود.

ماده‌ی اصلی پودر صورت، تالک(یا تلق) است.

تلق نرمترین جسم معدنی در جهان است. وقتی که بر روی پوست می مالند اثر ملایم و آرامبخشی دارد.

مواد خام دیگری که در تهیه‌ی پودر صورت به کار می رود اینهایند: گچ، کربنات منیزیوم ، اکسید روی و کائولن.

برای تهیه‌ی پودر صورت، فرمول‌های گوناگونی وجود دارد.

هر یک از این مواد فایده‌ی مخصوصی دارد. مثلا یکی رنگ پوست را مات و دیگری روشن و باز می کند.

یکی فایده اش آن است که به پودر حالت چسبندگی می‌دهد، و ماده‌ی دیگر نمی‌گذارد عرق صورت، آن را بشوید و در گوشه‌ای از صورت جمع کند. با کم و زیاد کردن مقدار هر یک از این مواد خاصیتی که بیشتر مورد نظر است، در پودر ظاهر می گردد.

طرز تهیه ی پودر صورت این گونه است:

نخست موادی که برشمردیم با ماشین مخلوط کن، به هم می آمیزند. بعد در یک آسیا همه را خوب می سایند. ضمنا مواد رنگی و عطری هم بر آن می افزایند.

البته باید مقدار ترکیب هر ماده‌ای دقیقا محاسبه شود، و گرنه هرگز پودر مناسب و خوبی تهیه نخواهد شد و خانم ها در عوض یک پودر ملایم و خوب، لایه‌ای ضخیم و ناهنجار را بر گونه‌های خود احساس خواهند کرد. پس می بینید که در تهیه‌ی پودر صورت چقدر نیاز به تجربه‌ی کارشناسان داریم.

کرم پودر چیست؟

کرم پودر عینا مانند پودر صورت تهیه می شود. با این تفاوت که مواد دیگری هم بر آن افزوده بعد چنان در هم می فشرند که به حالت خمیر در هم فشرده ای درمی آید.

ما نیز در منابع اسلامی خود می بینیم که زینت و خود آرایی نیز افزون بر نظافت و پاکیزگی، بسی مورد توجه پیشوایان دین قرار گرفته ؛ برای مثال این حدیث را از امام جعفر صادق (ع) بشنوید که فرمود:

سزاوار نیست که زن خود را بی بند و بار رها کند و زینت نکند…. و سزاوار نیست که به آرایش دست خود نپردازد اگرچه با استفاده از اندکی حنا باشد…

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 4

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید