چرا آمریکا به این نام نامیده شده است؟

هر کسی می داند که کریستف کلمب بود که آمریکا را کشف کرد. پس چرا این قاره را به نام او نامگذاری نکردند؟ علت این کار ممکن است اتفاقی و بدشانسی وی بوده باشد. هنگامیکه کریستف کلمب اولین سفر دریایی خود را آغاز نمود، صبح زود روز دوازدهم اکتبر سال 1492 میلادی بود که خشکی را مشاهده کرد.

کریستف کلمب قدم به ساحل گذاشته و آنجا را به نام پادشاه فردیناند و ملکه ایزابلای اسپانیا تصرف کرده و این سرزمین را سان سالوادر نامید. لکن آنجا سرزمین اصلی قاره مورد نظر وی نبود، و جایی بود که امروز ما جزیره والتینگ می خوانیم. در حقیقت کریستف کلمب فکر می کرد که به هندوستان رسیده است (که هدف نهایی او بود) بنابراین بومیان این جزیره را نیز هندی نامید.

کریستف کلمب به سفر دریایی ادامه داده و در جستجوی ژاپن بود ولی بجای ژاپن، اوکوبا و هیسپانیولا (هائیتی و جمهوری دومینیکن امروز) را کشف نمود. در 14 ماه مارس 1493 کریستف کلمب به اسپانیا مراجعت کرد.

در دومین سفرش که در 24 سپتامبر 1493 آغاز کرد، کریستف کلمب چندین جزیره از مجمع الجزایر ویرجین ، پرتوریکو و جامائیکا را کشف کرد. ولی هنوز مصمم بود که هندوستان را پیدا کند. در سومین سفرش که در سال 1498 میلادی شروع شد، او تیرینداد را کشف کرده و به آمریکای جنوبی رسید ولی در اینجا هم تصور کرد که یک رشته جزایر پیدا کرده است.

کاشف دیگری به نام آمریگووسپوسی در همان زمان ادعا کرد که اولین کسی بوده که به سرزمین اصلی آمریکای جنوبی رسیده است.

این ادعا در 16 ماه ژوئن 1497 از طرف او اظهار شد (خیلی از کارشناسان معتقدند که وسپوسی در حقیقت تا سال 1499 مبادرت به هیچ سفر دریایی نکرده).

در سفری که وسپوسی در سال 1501 میلادی در طول سواحل آمریکای جنوبی نمود، نامه هایی نوشت و اطلاع داد که قاره جدیدی پیدا کرده است. اطلاعات نامبرده مورد استفاده یک نفر نقشه ساز آلمانی قرار گرفت و در نقشه هایش نام «آمریکا» را (از روی نام آمریگو وسپوسی) برای این قاره جدید بکار برد. بدین ترتیب این نام، برای همیشه روی این قاره مانده و به کار رفت.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x