چرا زگیل در می آوریم؟

چه بسا مردمی که به وسایل گوناگونی می کوشند تا خود را از شر زگیل نجات دهند.

برخی را هم می بینیم که به ما چیزهای عجیب و غریبی می آموزند و قول می دهند که اگر به دستورهایشان عمل کنیم، زگیل از بدن ما خواهد رخت بربست.

زگیل چیزی است که ناگهان بر سطح بدن ظاهر و ناگهان نیز ناپدید می شود. از این رو برخی پنداشته اند که برای چاره ی آن باید به کارهای جادویی متوسل شد.

خرافات درباره ی زگیل از زمان رومیان قدیم پیوسته متداول بوده است. یک رومی به نام پلینی در کتاب تاریخ طبیعی خود می نویسد:

«در نخستین روز ماه، چند دانه نخود بر روی زگیل بمال. سپس این نخودها را در میان دستمالی بپیچ و از بالای سر به پشت پرتاب کن، زگیل تو برطرف خواهد شد».

زگیل از دست زدن به قورباغه پدید نمی آید. هنوز خیلی ها باور دارند که از دست زدن به قورباغه زگیل درست می شود.

پس زگیل چیست و درمانش چگونه است؟

زگیل برآمدگی و رشد پوست یا پدید آمدن یک پوسته ی لزج بر روی آن است. در بسیاری از موارد، زگیل از لحظه ی تولد با شخص همراه بوده، گاهی در کودکی و گاهی هم دیرتر انسان زگیل درمی آورد.

زگیل غالبا” با مرور زمان خودبخود ناپدید می شود.

هنوز یک بیان علمی قانع کننده ای برای علت پیدایش زگیل به دست نیامده است. ما هم چیزی دقیقا” در این باره نمی دانیم ولی برخی از پزشکان که درباره ی زگیل مطالعاتی کرده اند، معتقدند که نوعی «ویروس» قابل نفوذ در پوست، آن را بوجود می آورد.

بنابراین، میکروب زگیل آنقدر ریز است که حتی از ظریف ترین صافی ها نیز عبور می کند.

برخی دیگر می گویند، زگیل بر اثر مالش و تحریک زیاد پوست، پدید می آید. در واقع هرگاه زگیلی در دست بزرگسالان ظاهر شود، معمولا” آن بر اثر برخی تحریک ها بوده است. ممکن است این تحریک بسیار ساده باشد ولی به تکرار صورت گرفته، از آن زگیل تولید شده است.

از آنجا که این قبیل تحریک های ساده باعث پیدایش زگیل می شوند، بی آنکه ما خود توجه کنیم ناگهان روزی می بینیم که زگیلی در یکی از اعضای بدنمان نمایان شده است.

در خیلی از موارد زگیل روی دست افرادی که حرفه ی خاصی دارند، بیرون می زند؛ مثلا” آنهایی که در قصابی کار می کنند معمولا” زگیل روی مچ یا بند انگشتانشان می زند. آن را زگیل قصابی می گویند. میکروب سل نیز ممکن است عامل پیدایش این قبیل زگیل بشود.

کارگران معدن زغال سنگ و آنهایی که در محیط اشعه ی ایکس کار می کنند، غالبا” زگیل درمی آورند. این نوع زگیل ممکن است گاهی منجر به سرطان پوست شود.

چون زگیل این همه خطر دربردارد و در بسیاری از موارد عفونت های شدیدی به بار می آورد، پس هرگز نباید با شیوه های خانگی آن را درمان کرد. یا باید به آن دست نزد، و یا آنکه برای برداشتن آن به یک پزشک متخصص مراجعه کرد.

همیشه این را به خاطر داشته باشید که هرگز از دستور یک شخص معمولی پیروی نکنید و زگیل خود را به وضع خطرناکی درنیاورید. چه گاهی ممکن است زگیل عفونت جدی و مهلکی را برای شما پیش آورد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 3

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x