چه نوعی از الماس گرانبهاست؟

چه چیزی بعضی از انواع الماس را گرانبهاتر می کند؟

اصولا” چون الماس سنگ زیبایی است بنابراین می توانیم بگوییم که همین زیبایی آنرا مطلوب و پر ارزش کرده است. الماس همچنین سخت ترین ماده ای است که بشر شناخته است و این سختی بسیار سودمند می باشد بدین ترتیب این خاصیت نیز باعث بالا رفتن ارزش این سنگ قیمتی شده است.

حال چرا باید یک الماس با ارزش تر از الماسی دیگر باشد؟

الماس هایی که در جواهر فروشی ها برای فروش عرضه می گردند، بطور قابل توجهی از نظر رنگ و جنس، با یکدیگر متفاوتند. این سنگ در تمام رنگ های موجود در رنگین کمان یافت می شود که بعضی از رنگهای آن کمیاب تر می باشند.

پر ارزش ترین الماس ها آنهایی هستند که به رنگ قرمز، آبی، شفاف و بی رنگ می باشند. عامل دیگری که اثر مهمی در ارزش الماس دارند پاکی آن است. الماس می تواند مانند قطره آبی پاک و درخشان بوده یا بالعکس عیب دار باشد به این معنی که لکه هایی به اندازه نوک سوزن یا ترک خوردگی هایی بزرگ داشته باشد.

الماس های زیادی هستند که به قدری گرانبها بوده اند که در حقیقت نقشی را در تاریخ بازی کرده اند.

یکی از مشهورترین این الماس ها، الماس «کوه نور» است که طولانی ترین تاریخ مربوط به الماس را در جهان دارا می باشد. تصاحب و مالکیت این سنگ قیمتی آنقدر مورد علاقه و توجه فرمانروایان آسیا بود که عملا” کلیه فتوحات هندوستان از سال 1400 تا 1828 میلادی بخاطر تصاحب آن بوده است!

«الماس هوپ» نیز که دارای نوعی رنگ آبی مخصوص است و در حدود 44 قیراط وزن دارد، از دستهای بی شماری گذشته است. گفته می شود که الماس هوپ برای تمام کسانی که آنرا تصاحب کرده اند بدبختی آورده است.

سایر الماس های مشهور عبارتند از : «اورلف» ، که یکی از جواهرات سلطنتی روسیه قدیم است؛ «الماس ریجنت» ، که در حال حاضر در موزه لوور پاریس است؛ و «الماس کالینان» ، که تکه هایی از آن جزء جواهرات سلطنتی انگلستان (یعنی تاج و عصای سلطنتی) می باشد.

الماس های نوع پست تر در صنعت موارد استعمال دارند، مثلا” خیلی از این الماس ها در چرخ های الماس برای تیز کردن آلات و ابزار و نیز تراش عدسی ها بکار برده می شوند. الماس های صنعتی همچنین در مته های حفاری شرکت های استخراج معدن بمنظور کارهای حفاری مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید