کوچکترین کشور جهان کدام است؟

معمولا” وقتیکه ما درباره کشوری صحبت می کنیم منظورمان کشوری مستقل است که سرزمینی مشخص و دولتی از خود دارد.

کوچکترین کشور مستقل جهان کشور واتیکان است. این شهر در قلب رم پایتخت ایتالیا واقع شده است و تمام وسعت خاک آن 17/. مایل مربع می باشد! واتیکان مرکز دولت «کلیسای کاتولیک» است.

پاپ که در رأس شهر واتیکان قرار دارد، شهر را تحت نظر فرمانداری اداره می کند. شهر واتیکان دارای پرچم، اداره پست، ایستگاه راه آهن و پول رایج مخصوص بخود می باشد. شهر مذکور همچنین دارای شبکه تلفن و ایستگاه فرستنده رادیویی نیز می باشد.

بطور کلی کشور واتیکان بوسیله کمکهایی که از طرف کاتولیکهای سراسر جهان به آن می شود حمایت می گردد.

در نزدیکی شهر واتیکان، قصر واتیکان (محل سکونت پاپ) باغها و کلیسای بزرگ «سن پیترز بازیلیکا» قرار دارند. در قصر مزبور موزه های هنری و کتابخانه هایی دیده می شوند. کتابخانه واتیکان که در ضلع جداگانه ای واقع شده است، یکی از بزرگترین کتابخانه های جهان محسوب می شود.

کشور واتیکان با سایر کشورها روابط سیاسی داشته و نمایندگی را از خیلی از کشورها می پذیرد. در طول سالیانی چند، پاپ از نظر سیاسی قسمت اعظمی از سرزمین مرکزی ایتالیا را اداره می کرد. در سال 1859 این سرزمین را ایالات پاپ می خواندند و مساحتی را در حدود 16000 مایل مربع دربر گرفته بود.

در سال 1870 شهر رم پایتخت کشور ایتالیا گردید و برخلاف مخالفت های پاپ، ایالات پاپ جزیی از کشور سلطنتی ایتالیا درآمدند. در سال 1929 قراردادی بین پاپ و دولت ایتالیا بسته شد و شهر واتیکان بوجود آمد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x