دانستنی هایی در مورد انرژی چی و انرژی حیات در طب سنتی

در طب سنتی و مکاتب قدیمی آمده است که حیات انسان وابسته به حرارت غریزی یا انرژی حیات است که این حرارت و انرژی باعث زنده بودن فرد است.

 این انرژی در بدن هرکسی متفاوت است و باعث میشود یک نفر تحرک و فعالیت زیادی داشته باشد و یک نفر کم انرژی باشد، اگر مقدار آن کافی باشد فرد سالم و اگر کم باشد فرد بیمار می شود.

 هرچقدر فرد پیرتر میشود انرژی حیاتی اش کمتر میشود تا اینکه کاملا خاموش میشود.

ورزش و تغذیه روی انرژی حیات تاثیر دارند که باید در حد مناسب باشند. بی تحرکی و تنبلی سبب تضعیف این انرژی میشود و تحرک بیش از اندازه و فعالیت های ورزشی خیلی شدید هم باعث از بین رفتن انرژی حیاتی میشود.

مانند آتشی که با نسیم و باد ملایم شعله ور تر میشود اما باد خیلی شدید آنرا خاموش میکند و شاید بهتر باشد اینطور بگوییم که اگر یک چوب در حال سوختن را در نظر بگیریم، جریان هوا به سوختن بهتر این چوب کمک میکند و آتش را شعله ورتر میکند اما اگر این آتش زیادی شعله ور شود زودتر هم سوخت آتش تمام میشود و خاموش میشود.

از نشانه های فعالیت بیش از حد این انرژی؛ کاهش وزن و لاغر بودن شخص، کاهش مدت زمان خواب و سردرد های پیاپی میباشد.

امروزه برای علم روز مشخص شده است که در بدن انسان الکتریسیته وجود دارد و ساز و کار اندام های عصبی به همین جریان الکتریسیته وابسته است. این انرژی باید به طور منظم و متناسب با اندام ها در بدن جریان داشته باشد.

انرژی چی یا کی، حرارت غریزی یا نیروی حیات و حتی الکتریسیته ای که امروزه علم آنرا قبول دارد همگی از یک منبع و ریشه هستند که در فرهنگ ها و مکاتب مختلف به اسم های مختلفی معرفی شده اند و هر کسی مقداری شناخت نسبت به آن حاصل کرده است.

در فرهنگ سنتی چین انرژی حیاتی در بدن هر موجود زنده ای وجود دارد که به آن چی میگویند.

تقویت انرژی چی در امر پزشکی سنتی چین و ورزش های رزمی چینی اهمیت دارد و به آن پرداخته شده است.

در طب سنتی ایرانی گفته میشود که این انرژی در واقع انرژی حیات و حرارت غریزی است که باعث بهبود فعالیت های فکری و بدنی میشود و اگر در بدنی این انرژی به حد کافی فعال باشد آن شخص دچار کسالت و بیماری نمیشود.

هر نوع حرکت فیزیکی که موجب انعطاف پذیری بیشتر بدن و به کارگیری عضلات مختلف بدن شود و از رکود و خشکی عضلات جلوگیری کند، باعث تقویت انرژی حیات و به حرکت درآمدن آن میشود.

ویدیوی زیر مورد گفتگو با یک استاد تایلندی در مورد انرژی چی می باشد:

https://youtu.be/chn2JUKUQ6E?si=1UwioAW89OkiZMPb

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x