چند دانستنی علمی جالب

امروز با چند دانستنی علمی از سایت ذهن آموز در خدمت شما هستیم.

  • چرا سرامیک سرد اما پلاستیک گرم است ؟

سردی و گرمی اجسام ناشی از نرخ و جهت انتقال گرما بین آن ها و پوست بدن ماست . این مسئله به هدایت گرمایی ماده ای بستگی دارد که این اجسام از آن ساخته شده اند . ضریب هدایت گرمایی پلاستیک حدود 10 بار کمتر از هدایت گرمایی سرامیک است . در نتیجه حتی اگر پلاستیک و سرامیک هم دما باشند . انتقال حرارت بین پلاستیک و پوست ما چنان کند صورت می گیرد که باعث می شود حس گرم تر بودن پلاستیک ایجاد شود .

  • راه آهن پاناما

اولین لوکوموتیوی که از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام رفت ، در راه آهن پاناما حرکت کرد . این اتفاق در سال 1855 ( 1234 )رخ داد . این راه آهن که حدود 4/80 کیلومتر طول داشت ، مسیر سفر از تنگه ی پاناما را بسیار کوتاه تر و آسان تر کرده بود .

قبل از تأسیس این راه آهن مسافران از طریق دریا بین سواحل شرقی و غربی ایالات متحده ی آمریکا سفر می کردند . بعد از احداث راه آهن این مسیر محبوبیت ویژه ای بین هزاران مسافر پیدا کرد و هنوز هم این راه آهن وجود دارد و با وجود کانال پاناما ، به سفرهای خود ادامه می دهد .

  • آیا میدانید در مکزیک نوعی زبان بومی و قدیمی وجود دارد که در حال انقراض است و فقط دو نفر بلدند با آن صحبت کنند، اما این دو نفر با هم قهرند و با هم صحبت نمیکنند؟

 

  • مترو زیرزمینی متروپلیتن

این مترو ، قدیمی ترین و یکی از سه مترو بزرگ جهان است . ساخت این مترو از 10 ژانویه 1863 ( 20 دی 1241 ) در لندن آغاز شد . اصطلاح مترو هم از متروپلیتن گرفته شده است . ساکنین لندن به دلیل استوانه ای شکل بودن تونل های این مترو معمولا آن را « تایر » می نامند . این مترو ، اولین راه آهن زیرزمینی جهان است ؛ که با طول حدود 4/6 کیلومتر حدود 30 هزار مسافر را در روز جا به جا می کرد.

این راه آهن زیر زمینی ثابت کرد که ایجاد حمل و نقل عمومی و توسعه ی آن یکی از بزرگ ترین و مهم ترین انقلاب ها در صنعت جهان خواهد بود .

  • فشاری که قلب انسان تولید میکند میتواند خون را تا 10 متر بپاشد.
  • کوه اورست به نام چه کسی ثبت شده است ؟

امروزه خیلی ها نام « اورست » را به عنوان بلندترین قله ی جهان می شناسند . در سال 1852 ( 1231 ) یک تیم تحقیقاتی بریتانیایی برای تهیه ی نقشه به مناطقی از هندوستان سفر کردند . هدف آن ها علاوه بر تهیه ی نقشه ، پیدا کردن بلندترین قله ی جهان هم بود . مسئول این گروه فردی به نام « سر جورج اورست » بود . او در سال 1861 ( 1240 ) از سوی ملکه انگلستان به درجه ی شوالیه ای رسید . کوه اورست هم به افتخار او نامگذاری شده است .

  • آیا میدانید سیستم ایمنی بدن هر روز حداقل یک سلول را نابود میکند که در صورت زنده ماندن تبدیل به سرطان میشد؟
مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x