نقدی بر فیلم های جان ویک

سری جان ویک ، فیلم های اکشنی هستند که کیانو ریوز دوست داشتنی در آنها به ایفای نقش پرداخته است. جان ویک یک اکشن صرفا هالیوودی است که داستان پیچیده ای ندارد.

نسخه اول این مجموعه که در سال 2014 منتشر شد، واقعا جذاب و زیبا بود. به نظر من موضوع فیلم آنقدر کشش ندارد که بخواهد ادامه پیدا کند. ولی به خاطر فروش فیلم و استقبال بیننده ها نسخه چهارم آن در حال ساخت است و نسخه پنجم نیز تایید شده است.

داستان نسخه اول اینگونه است که جان ویک یک تبهکار بازنشسته است که قبلا برای یک سازمان مخفی کار میکرده است. او از همه چیز دست کشیده و بعد از مرگ همسرش، به تنهایی با یک سگ که همسرش به او هدیه داده است زندگی میکند.

یک شب اعضای یک باند مافیایی بدون اینکه او را بشناسند مورد کتک قرار میدهند و سگش را میکشند.

جان دوباره شروع به کار میکند و برای انتقام آماده میشود…

کیانو ریوز با اینکه سن بالایی هم در این مجموعه دارد اما به خوبی از عهده قسمت های اکشن فیلم برآمده است. البته اکشن فیلم بیشتر از نوع تیر اندازی و درگیری ها هم از نوع جودو و جوجیتسو هستند. که به قول کیانو به سبک مبارزه جان ویک، گان فو میگویند.

جان ویک را ببینیم یا نه؟

اگر اهل فیلم های اکشن هستید و علاقه زیادی به داستان های پیچیده و عجیب ندارید، جان ویک گزینه خوبی است. البته به نظر من بین دیدن هر شماره آن باید فاصله بیافتد و مانند ماتریکس یا ایپ من نیستند که بخواهید پشت سر هم همه قسمت های آن را ببینید.

در کنار کارگردانی خوب، جان ویک موسیقی متن خوبی هم دارد.

نقد فیلم جان ویک

چند نکته از جان ویک:

در یک صحنه از فیلم، جان ساعت مچی را برعکس روی دستش میبندد که این کار در ارتش امریکا انجام میشود. بنابراین به نظر میرسد که جان ویک قبلا یک ارتشی بوده است.

کیانو ریوز به مدت 6 ماه، روزانه 8 ساعت به انجام تمرین های سخت ورزشی پرداخته است تا برای جان ویک آماده باشد و نیاز چندانی به بدلکار نداشته باشند. بیش از 90 درصد صحنه های جان ویک بدون بدلکار انجام شده اند.

لاورنس فیشربرن که در ماتریکس هم در نقش مورفیوس بازی کرده بود در جان ویک حضور دارد و یک دیالوگ یکسان توسط کیانو ریوز در هر دو مجموعه به لاورنس گفته شده است. اینکه: به تعداد زیادی اسلحه نیاز دارم.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x