پومپئی کجاست؟

اگر به کشور ایتالیا مسافرت کنید یکی از مسحور کننده ترین مناظر دیدنی آن یعنی پمپئی را می بینید، این خرابه ها، متعلق به شهری بسیار بسیار قدیمی یعنی تقریبا” در 2000 سال پیش می باشد. بنابراین از نزدیک، شما قادر خواهید بود که بیشتر درباره آن مطالعه نموده و دیدنی های زیادتری را مشاهده کرده و چگونگی حفظ و نگهداری آن را که بهتر از هر شهر قدیمی دیگر است، ملاحظه نمائید.

چرا این شهر به این روز افتاده است؟

در بیست و چهارم ماه اوت سال 79 میلادی آتشفشانی عظیم کوه وزو که کوهی است آتشفشانی و در جنوب ایتالیا واقع شده است شروع گردید. مواد مذاب آتشفشانی، سنگ و خاکستری که از این کوه به خارج پرتاب می گردید تقریبا” دو شهر نزدیک به کوه را کاملا” مدفون ساخت.

شهر هرکولانوم نیز که در حدود دو مایل دورتر بود، زیر پوششی از گل که از دامنه کوه سرازیر گردیده بود قرار گرفت. بعد هم پومپئی که در فاصله دورتر و در ساحل دریا واقع شده بود، زیر باران خاکستر و ریگهای آتشفشانی مدفون گردید. این مواد که به حالت خشک روی شهر پومپئی می ریختند سرانجام باعث گردیدند که شهر را پوششی از ریگ و خاکستر به ضخامت 18 تا 20 فوت از نظرها پنهان سازد.

بعد وقتیکه آب روی این پوشش قرار گرفت، ماده ای که بوجود آمد، چیزی شبیه رس یا گچ شکسته بندی بود. در نتیجه مانند قالبی تمام اشیاء زیر پوشش خود را در بر گرفت. و دو شهر مذکور به نحو جالب توجهی در زیر آن محفوظ ماند.

کسانی که از این فاجعه فرار کرده بودند به شهرها مراجعت کرده و با احداث تونل و کندن زمین توانستند مقدار زیادی از اشیاء قیمتی از جمله لوح های مرمر را که در ساختمان بناهای بزرگ بکار رفته بودند، از آنجا خارج سازند.

در قرون وسطی این محل و هر چیزی که در اطراف آن بود، در بو ته فراموشی افتاد. تا اینکه درسال 1594 یک راه زیرزمینی احداث شده و مجددا” خرابه هایی از این دو شهر کشف گردید. ولی حفریات و کاوش های واقعی از سال 1763 شروع گردیده که تا امروز ادامه دارد. اما هنوز هم تقریبا” نیمی از شهر پومپئی کشف نگردیده و در زیر خاک است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید