nft چیست؟

احتمالا شما که در حال خواندن این مطلب هستید در اخبار مربوط به دنیای ارزهای دیجیتال شنیده اید که افرادی با فروختن عکس ها و تصاویر هنری که اصطلاحا ان اف تی NFT نامیده میشوند سودهای خوبی به دست آورده اند.

در این مقاله میخواهیم بیشتر در این مورد توضیح بدهیم. البته در این مطلب ما بیشتر به نوع هنری NFT پرداخته ایم.

ان اف تی چیست؟

وقتی شما یک تصویر را به صورت یک NFT در می آورید در حقیقت آن تصویر دارای شناسنامه میشود و منحصر به فرد میشود. درواقع در دنیای رایانه، شما میتوانید از روی یک متن یا عکس هرچقدر که میخواهید کپی داشته باشید. همه کسانی که از یک سایت عکسی را دانلود کرده اند، عکس مشابهی دارند و هیچ تفاوتی بین عکس های دانلود شده وجود ندارد و ارزش همه آنها برابر است.

اما همانطور که یک تابلوی نقاشی مشهور ، همتایی ندارد و ارزش بالایی پیدا کرده است NFT ها هم اینگونه هستند و از این نظر که منحصر به فرد هستند ارزشمند هستند اما توجه داشته باشید که این به این معنا نیست که شما اگر یک NFT بسازید حتما کسی پیدا میشود که برای آن پول زیادی بدهد.

NFT به دارایی دیجیتالی می‌گویند که همانند آثار هنری قابل جمع‌کردن باشد. این دارایی دیجیتال، ارزش خود را به صورت نوعی از رمزارز حفظ می‌کند. در حقیقت، همانطور که یک فرش دستبافت یا تابلوی نقاشی، ارزش خود را در طول زمان حفظ می‌کند و نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید، در رابطه با NFT نیز همین امر صدق می‌کند.

 

برخی از اشکال محبوب NFTها شامل gif ،Jpegs و فیلم و همین‌طور تویئت‌ها هستند. اما درواقع هر دارایی دیجیتالی با توجه به خواست سازنده و طراح آن امکان تبدیل‌شدن به NFT را دارد. این در صورتی است که سازنده‌ی آن بخواهد یک دارایی منحصربه‌فرد داشته باشد. مثل مقالات ISI یا بلیت‌های کنسرت‌ها که متعلق به یک نفر و منحصربه‌فرد هستند.

کسانی که میخواهند اقدام به ساخت و فروش NFT کنند باید در سایت هایی که برای این منظور هستند ثبت نام کنند. معمولا قرار دادن یک ان اف تی برای فروش نیازمند پرداخت هزینه است.

آیا NFT کلاهبرداری است؟

ممکن است این سوال برای برخی پیش بیاید که چرا باید کسی برای یک تصویر یا فایل دیجیتالی پول زیادی پرداخت کند؟ ما عادت کرده ایم که هرچیزی که میخواهیم از فیلم و موزیک گرفته تا عکس را به راحتی از اینترنت دانلود کنیم آن هم رایگان. حالا چرا باید مثلا 50 میلیون تومان پول برای یک تصویر بدهیم؟

پاسخ این است که آن چیزهایی که رایگان دانلود میکنید یا حتی با مبالغ کم خریداری میکنید، دارایی محسوب نمیشوند و قابل تکثیر به هر تعداد هستند. به همین خاطر ارزشی ندارند.

فرض کنید که نرم افزار فتوشاپ فقط در یک نسخه ساخته میشد و فقط قرار بود به یک نفر در دنیا فروخته شود و قابل کپی کردن هم نبود. آنگاه آیا قیمت نرم افزار فتوشاپ همین قیمت پایینی که اکنون دارد می بود؟ خیر، قطعا قیمت بسیار نجومی پیدا میکرد.

NFT ها آثار منحصر به فردی هستند. فرقی بین یک NFT مشهور با تابلوی شام آخر داوینچی وجود ندارد. آن فیزیکی است و این دیجیتالی. هر دو قابل احراز هویت و تشخیص اصل از تقلبی هستند. هر دو منحصر به فرد هستند و کپی برابر ندارند. در نتیجه دارایی محسوب میشوند.

بنابراین NFT کلاه برداری نیست اما موضوع این است که اثر منحصر به فردی که شما خلق کرده اید آیا ارزش بالایی از نظر دیگران پیدا می کند و دیگران آن را به قیمت بالا خواهند خرید؟

مانند این است که من یک تابلوی نقاشی با رنگ روغن بکشم. قطعا منحصر به فرد است و قابل تشخیص و تمایز از سایر تابلوهای نقاشی موجود در جهان است اما آیا تابلوی من به اندازه تابلوهای مشهور جهان ارزشمند است و به قیمت های بالا فروش خواهد رفت؟ NFT هم اینگونه است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید