برخی اصطلاحات گیمینگ و گیمرها

در این پست با اصطلاحات گیمینگ در خدمت شما هستیم. اگر اهل بازی های ویدیویی باشید حتما لغاتی را شنیده اید که ممکن است معنی‌شان را ندانید.

چک پوینت (Checkpoint):

یعنی ذخیره اتوماتیک در بین مراحل، برخی بازی ها وقتی در بازی پیش میروید، در موقعیت هایی که از قبل مشخص شده است بازی را سیو یا ذخیره میکنند تا اگر در بازی شکست خوردید از آخرین چک پوینت دوباره شروع کنید.

باس (Boss):

یکی از دشمن های بازی است که قدرت بیشتری دارد و معمولا با روش متفاوتی کشته میشود یا سخت تر نابود میشود.

بالت هل (Bullet Hell):

زمانی که از همه طرف به سمت شما شلیک شود، این اصطلاح به کار میرود.

باف (Buff):

یک قدرت یا ویژگی است که معمولا توسط هم تیمی به بازیکن اهدا میشود.

اوتوسیو (Autosave):

برخی بازی ها خودشان مقدار پیشرفتی که در بازی داشته اید را سیو یا ذخیره میکنند و نیازی به سیو دستی ندارند.

کول داون (Cooldown):

یکی دیگر از اصطلاحات گیمینگ می باشد. به مدت زمانی که طول میکشد تا سلاح شما سرد شود یا جادوی شما دوباره قابل استفاده شود کول داون میگویند. مثلا: در بازی های جنگی وقتی از یک اسلحه مانند ماشین گان استفاده میکنید، بعد یک مدت سلاح داغ شده و باید صبر کنید تا دوباره قابل استفاده شود.

کات سین (Cutscene):

فیلم ها یا انیمیشن های بسیار کوتاه که قبل از شروع مرحله معمولا نمایش داده میشوند و در بازی های ویدیویی کنسول های قدیمی مانند: NES و سگا بیشتر رایج بود.

پرش دوجانبه (Double-Jump):

در برخی بازی های پلتفرمینگ نیاز است که شما دوبار رو هوا پرش کنید. یعنی کلید پرش را باید دوبار پشت سرهم فشار بدهید.

جان بی نهایت (God Mode):

یک قابلیت با استفاده از تقلب است برای اینکه بتوانید مراحل سخت را رد کنید. مثلا در بازی Quake4 یا Hitman Blood money استفاده از حالت گاد مود ، بازیکن را ضد آسیب میکند و میتوان به راحتی همه دشمنان را نابود کرد.

لگ (Lag):

به آهسته شدن و افت فریم شدید بازی گفته میشود که در بازی های اینترنتی معمولا به دلیل سرعت پایین اینترنت و در بازی های آفلاین معمولا به دلیل سخت افزار ضعیف است.

NPC:

مخفف کلمه non-player character است و به شخصیت های غیر قابل بازی گفته میشود. شخصیت هایی که معمولا دشمن شما هم نیستند. مانند مردمی که در جی تی ای یا اساسین کرید در حال فعالیت هستند. ان پی سی ها توسط هوش مصنوعی کنترل میشوند.

نوب (Noob):

نوب به بازیکنی گفته میشود که در یک بازی تازه کار است و مهارت کافی را ندارد و از اصطلاحات گیمینگ است.

جهان باز (Open-World):

به بازی هایی گفته میشود که در محیط وسیع به صورت آزادنه میتواند گشت و گذار کنید و خودتان ماموریت ها را انتخاب کنید. بازی هایی مثل اساسین کرید و اسکایریم و جی تی ای نمونه هایی از این دست بازی ها هستند.

وحشت و بقاء (Survival Horror):

به سبکی از بازی های ترسناک گفته میشود که هم مهمات و سلامتی شما محدود است و هم خطرات داخل بازی زیاد است و به سختی می توان جان سالم به در برد. بازی های کلاسیک رزیدنت ایول و همچنین رزیدنت ایول 4 نمونه هایی از این سبک هستند.

نقش آفرینی (RPG):

مخفف Role Playing Game بوده و به بازی هایی گفته می شود که دارای محیط بسیار وسیع، معمولا دارای تنوع آب و هوا و همچنین تغییر و ارتقاء زیاد شخصیت بازی هستند. در دنیای این سبک بازی میتوان غرق شد و معمولا تمام کردن آنها زمان زیادی لازم دارد.

امتیازات تجربه XP: 

مخفف Experience Points و به معنای امتیازات تجربه است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x