جویندگان بیت کوین، روند به تکامل رسیدن پول مدرن

شما اکنون قسمتی از کتاب جویندگان بیت کوین، روند به تکامل رسیدن پول مدرن، نوشته سید مصطفی ناطق الاسلام و احمد رضا فرزان جمع را میخوانید:

اگر حتی یک مورد از ویژگی های سیستم بانکی و مالی کنونی، شما را خشنود میکند، شاید از خود پرسیده باشید که فناوری های وب برای بهبود سیستم کنونی، چه راهکاری پیش رو مینهند؟

اما وب و ابزارهای آن برای بانک داران ناآشنا نیستند.

پس شاید وب نمی تواند راهکار بهبود نارسایی های کنونی باشد، زیرا هم اکنون بانک ها به گستردگی از فناوری های وب استفاده میکنند.

یا شاید هم راهکارهایی که وب برای بهبود اساسی وضع موجود ارائه میکند، به طور گزینشی برگرفته شده اند.

اگرچه راهکاری که بیت کوین پیش رو مینهد جایگزین سیستم مالی کنونی است، به سادگی بهبود دهنده آن نیست، زیرا هنوز در سال های آغازین خود قرار دارد و ناچار به هم زیستی با سیستم سنتی است.

شاید بیت کوین موفق شود خود را جایگزین سیستم کنونی کند شاید هم مانند بسیاری از پروژه های هیجان انگیز دیگر، به تاریخ وب بپیوندد.

اما ایده هایی که بیت کوین براساس آنها بنا شده است و ابزارهایی را که بر پایه آن ایده ها ارائه میکند، به احتمال زیادی آمده اند تا بمانند.

مجموع توان پردازشی کامپیوترهایی که روی گره های شبکه بیت کوین به نگهداری حساب ها مشغول هستند، بیش از 8 برابر مجموع توان پردازشی 500 ابررایانه برتر جهان است.

این حجم فزاینده سرمایه گذاری و نیز شمار استارت آپ هایی که بیت کوین را موضوع کسب و کارشان قرار داده اند، میتواند یادآور حباب دات کام باشد یا میتواند مقدمه ای باشد بر آینده پول.

بیت کوین یکی دیگر از زاده های وب است، وب نیازهایی را برای ما اختراع میکند که قبلا وجود نداشتند و ابزارهایی را در اختیارمان قرار میدهد که با آنها میتوانیم راه حل های تازه ای برای نیازهای تازه و کهنه مان بسازیم.

پیش از نگاه به چیستی بیت کوین، خوب است به چرایی آن بنگریم، انگیزه های پیدایش بیت کوین و سیستم های مشابه آن چه بوده اند؟

برخی ایرادهای سیستم مالی کنونی

سیستم پولی و مالی کنونی اگرچه یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان وب است، در ذات خود از دوران وب بسیار پیش مانده است.

کافی است یک بار خواسته باشید مقدار نه چندان زیادی پول را از حسابتان به کشوری دیگر منتقل کنید، تا بدانید این کار برای شهروندان عادی چقدر مشکل و گران قیمت است.

تحریم های مالی بر ضد کشورمان یکی از بهانه های همیشگی بانک های بین المللی برای کارشکنی در امور مالی شهروندان ایرانی است.

منبع: کتاب جویندگان بیت کوین، روند به تکامل رسیدن پول مدرن

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید