خط هیروگلیف چیست؟

معنی کلمه هیروگلیف ، حکاکی مقدس است. اما این نام درستی برای نوشته های قدیمی مصر نمی باشد. و فقط به این جهت این اسم روی آن گذارده شد که وقتی اولین بار یونانیان قدیم آنرا دیدند، تصور کردند نوشته های مزبور به وسیله ی کاهنان برای منظور های مقدسی حک گشته اند.

ولی خط هیروگلیف مصری ها یکی از قدیمی ترین روش های شناخته شده کتابت است. بعضی از این نوشته ها مربوط به 3 هزار سال قبل از میلاد می شود خط هیروگلیف در مدتی بیش از 3000 سال زبان نوشتنی مصری ها بوده است. ابتدا مصری ها نوعی صور ناپخته و بدوی را برای نوشتن بکار می بردند، همانگونه که دیگر نژادهای بدوی و اولیه در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می دادند.

حروف هیروگلیف صرفا” عبارت از نقوش و تصاویر بود، که هر کدام نشان دهنده ی شیئی طبیعی بود. خورشید با یک صفحه گرد نشان داده می شد و ماه با یک هلال. آب را با خطوط موج دار، انسان را بوسیله ی کشیدن شکل انسان و غیره نشان می دادند. ولی این تصاویر نمی توانست چیزهایی را که به چشم دیده نمی شد بیان نماید، مثل افکار، روشنایی و روز. بدین ترتیب در آن زمان خط هیروگلیف کم کم نشانه ی عقاید شد تا تصویر حقیقی اجسام. مثلا” دایره به جای آنکه فقط علامت خورشید باشد روز را هم نشان می داد. علامت دیگر گردش را می رساند. این علایم فکری را «ایده او گرام» نامیدند.

قدم بعدی در راه توسعه خط هیروگلیف این بود که تصاویر را برای نشان دادن صداها به جای اجسام بکار برند. بدین ترتیب مصری ها می توانستند هر لغتی را که می دانستند بنویسند، خواه آن لغت معنی چیزی را می داد که می توانستند تصویر آنرا بکشند یا نه. مصری ها فقط حروف بی صدا را بکار می بردند. و ضمنا” همه حروفی را که در قدیم به کار می بردند با حروف بعدی که پیدا شد و به کار می آمد مخلوط می ساختند و این ترکیب بقدری پیچیده و بغرنج شد که مردم معمولی از آن سر در نمی آوردند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x