دامنه وسعت زبان

برخی از کتابها، اگر بدرستی انتخاب شوند، شما را با ظرایف بی شمار زبان آشنا می کنند. برای مثال شما می توانید مفهوم دقت را از کتابهای علمی و رمان هایی دریابید که به شرح جزئیات می پردازند. نزد شاعران، شما به دنیای خیال و استعاره راه می یابید. شماری از نویسندگان کلاسیک، الهام بخش قدرت و عظمت، ظرافت و شفافیت، ساخت منطقی و لحنی پر شور هستند. برخی از فیلسوف ها مفهوم انتزاع و تجرید را برایتان به ارمغان می آورند.

تقلید سبک هر استاد، کاری است عبث. شنونده در بیشتر موارد، «ساختگی و مصنوعی بودن» آن را حس می کند. وانگهی تقلید مانع شکوفایی استعداد ذاتی بیانتان می شود. هدف مورد نظر، پرورش نهاد ارزش های ذاتی توانایی های بیان شماست و همچنین فراهم آوردن شرایطی تا بتوانید احساسات خود را به شیوه ای خصوصی، صمیمی و واقعی ابراز کنید. به همان نسبت که ذهن شما بارورتر و در برابر انواع مختلف تأثیرات خارجی، حساس تر می شود، این شیوه نیز آشکارا شکل مناسب می یابد.

هرچه بیشتر به مطالعه ی کتابهای گوناگون، از نویسنده های مختلف و درباره ی موضوع های متفاوت بپردازید، دایره ی واژگان، اصطلاح ها، دستور زبان و جمله سازی خود را غنی تر کرده اید و بتدریج توجه مداوم مخاطبانتان را از آن خود می کنید.

منبع: کتاب آموزش گفتار – تالیف: پل ژاگو

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x