نقد فیلم جان ویک 4 ؛ باز هم غیر واقعی!

آخرین نسخه از فیلم جان ویک هم اکران شد، این نسخه اگرچه از بسیاری لحاظ بهتر از نسخه های دوم و سوم بود اما هنوز از یک ایراد اساسی که در بطن سری جان ویک وجود دارد، رنج میبرد و آن هم غیرمنطقی بودن و غیرواقعی بودن بیش از حد است.

(خطر اسپویل)

در آخرین سکانس نسخه سوم جان ویک، او چند تیر خورد و از بالای یک آسمان خراش به پایین پرت شد اما زنده ماند! این بسیار برای مخاطب غیرواقعی و غیرممکن بود اما مشکل دیگری که ایجاد کرد این بود که حالا در جان ویک 4 دیگر بیننده نمیپذیرد که جان به راحتی با شلیک یک کور بمیرد!

جان ویک در صحنه نهایی فیلم در یک دوئل با یک کور که نقش آن را دانی ین بازی میکند، تیر خورده و زخمی میشود. این زخمی شدن غیر واقعی است چون آن کور هرچقدر هم مهارت داشته باشد، نمیتواند از فاصله 30 متری یا 15 متری شلیک خوب داشته باشد و در عوض جان ویک با آن مهارت بسیار بالا و با چشمانی باز تیراندازی اش با کور برابر است!

در نهایت جان ویک زخمی میشود اما زخمی شدنش به گونه ای نبود که بمیرد ولی در کمال ناباوری میمیرد و فیلم تمام میشود. سنگ قبرش هم نشان داده میشود. البته میتواند سنگ قبر جعلی باشد، به این خاطر که وینسنت با بازی ایان مک شین، جمله جالبی را بربالای قبرش میگوید. وقتی پادشاه از او میپرسد به نظرت جان الان کجاست و چه حالی دارد؟

ایان میگوید: واقعا کی میدونه؟ و بعد لبخندی میزنه. که انگار مرگ جان ویک جعلیه.

باور پذیر هم نیست که بپذیریم در لحظات آخر فیلم، وینسنت، جان رو رها کرده در صورتی که جان از او خواسته بود تا او را به خانه اش ببرد.

اشکالات فیلم جان ویک

برخلاف نسخه های دوم و سوم، جان ویک 4 داستان خوبی دارد و چالش برانگیز است اما چند ایراد به نظرم وجود دارد که میتوانست این فیلم را بهتر کند.

به نظر میرسد که سازندگان جان ویک 4 ، هر کدام از رزمی کاران بزرگ حاضر در این فیلم را به نوعی عقیم کرده اند!

اول اینکه اسکات ادکینز با آن مهارت عظیم در هنرهای رزمی، نقش کیلا را بازی میکند که یک رئیس مافیایی چاق است و هیچ مبارزه ای هم نمیکند! نقش او البته بسیار جالب توجه و خاص است. اما ای کاش شخص دیگری این نقش را بازی میکرد و او به عنوان یکی از دشمن های جان ویک با او مبارزه میکرد.

اسکات ادکینز جان ویک 4

مورد بعدی اینکه دانی ین، اگر کور نبود شاید جذابیت بیشتری داشت، هرچند که در این نقش هم آنقدر مهارت رزمی خود را به خوبی نشان میدهد که تقریبا هیچ حرفی برای گفتن باقی نمیگذارد!

مشکل اصلی این شخصیت تیراندازی اغراق آمیز در دوئل نهایی است.

به نظرم بیشتر صحنه ها هم در تاریکی رخ میدهند و ای کاش تعداد صحنه های تاریک کمتر بود.

سخن پایانی

اگر از فیلم های اکشن خوشتان می آید، قطعا جان ویک 4 گزینه مناسبی برای شماست. از نظر اکشن و بدلکاری، فیلم کیفیت بسیار خوبی دارد. بازیگری ها عالی هستند. هیرویوکی سانادا هم در این نسخه حضور دارد، که همان نقشی را ایفا میکند که انتظار آن میرفت.

کیانو ریوز با اینکه سن تقریبا بالایی در نسخه چهارم دارد، اما به خوبی بیش از 90 درصد بدلکاری ها و صحنه های اکشن فیلم را خودش بازی کرده است.

صحنه های نانچیکو هم در نوع خود جذاب است. به طور کلی مجموعه فیلم های جان ویک، کمی غیرواقعی است و اگر با این موضوع کنار بیایید، ایراد خاصی بر آنها وارد نیست.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید