چرا در سوئد 6 ماه شب است و 6 ماه روز؟

شاید شنیده باشید که سوئد 6 ماه شب و 6 ماه روز دارد یعنی خورشید اصلا غروب نمیکند و یا اصلا طلوع نمیکند و مانند سایر نقاط جهان شب و روز در 24 ساعت وجود ندارد.

شنیدن این حرف برای کسی که درک درستی از ساختار کره زمین و گردش آن به دور خود ندارد ممکن است عجیب و حتی غیرممکن به نظر برسد. اما این کاملا حقیقت دارد.

چرا شب و روز عادی در سوئد وجود ندارد؟

همیشه میگویند که خورشید از شرق طلوع کرده و از غرب هم غروب میکند. این به دلیل جهت چرخش زمین است که اکثر کشورها خورشید را از سمت شرق میبینند که کم کم در آسمان بالا آمده و از سمت دیگر هم پایین میرود.

اما در این جهان پهناور جایی وجود دارد که حتی در نیمه شب هم خورشید در آسمان دیده میشود.

در شمال کشور سوئد به جای اینکه خورشید همانند سایر نقاط جهان از مشرق سربرآورده و در مغرب فرو رود، همواره نزدیک به زمین میچرخد و همچنان قابل دیدن است.

در آنجا شش ماه تمام خورشید در گردش روزانه خود هر روز به زمین نزدیک و نزدیک‌تر شده تا اینکه سرانجام در روز آخر غروب میکند. سپس شب‌های طولانی فرا میرسد.

بسیاری از مردم سراسر جهان رنج سفر  را تحمل کرده تا بتوانند از نزدیک شاهد چنین چیزی باشند.

در واقع در سوئد طول یک روز 6 ماه است و طول یک شب هم 6 ماه می‌باشد.

چرا سوئد شش ماه شب شش ماه روز است

اما علت این پدیده چیست؟

خورشید یکیست، زمین هم یکیست اما این اتفاق به علت کروی بودن زمین، قرار داشتن سوئد تقریبا در بالای کره زمین، و حرکت زمین به دور خودش است. البته 6 ماه تغییر در شب و روز هم به علت کج بودن محور چرخش زمین است.

تصور کنید شما روی دامنه کوهی قرار داشته باشید و فردی دور تا دور کوه درحال چرخیدن باشد. طبیعتا شما فقط زمانی همدیگر را خواهید دید که در مقابل هم باشید و وقتی که یک نفر پشت کوه باشد شما دیگر نمیتوانید یکدیگر را ببینید.

اما اگر شما به بالای کوه یعنی روی قله کوه بروید، آنگاه فردی که در دامنه کوه، دورتادور آن در گردش هست همیشه در دید شما قرار دارد و او هم همیشه شما را خواهد دید.

جایگاه سوئد هم تقریبا اینگونه است. کشورهایی که مثل ایران و هند یا چین و مصر تقریبا در وسط کره هستند، روز و شب عادی دارند. چون وقتی کره زمین میچرخد، این کشورها در پشت کره قرار گرفته و خورشید آن سوی دیگر کره زمین را روشن میکند. اما سوئد در جایی است که با توجه به اینکه محور زمین هم کمی کج است، 6 ماه طول میکشد تا پشت به خورشید یا رو به خورشید قرار بگیرد.

مردم شمال اسکاندیناوی و قطب شمال هم وضعیتی مشابه سوئد دارند.

حرکت زمین نحوه شب و روز

منبع: کتاب به من بگو چرا؟ جلد سوم

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x