چگونه در حضور جمع قدرتمندانه سخنرانی کنیم؟

اجبار صحبت کردن در برابر جمع های کم و بیش کثیر فقط برای افراد باتجربه پیش نمی آید. هر کسی ممکن است، حتی صرفا” به عنوان شاهد، به دادگاه احضار شود و این یکی از هزاران وضعیتی است که در آن مزیت آرامش، ایجاز و روشنی بیان به نیکی آشکار می شود. در اکثر حرفه ها ناگزیر باید گزارش هایی را بازگو کنیم، به نمایندگی از گروهی صحبت کنیم، در انجمن، نظریه ای را ارایه دهیم، رویدادی، فنی جدید یا طرحی اجرایی را شرح دهیم و …

در هر انجمن یا اجتماع ساده، هیچ کس نمی تواند مدعی داشتن نقش مؤثری شود مگر بر پشتوانه ی قدرت بیانی پرورش یافته و مطمئن متکی باشد. امروزه ارتباطات در تمام شکل هایش و در زمینه های مختلف چون تبلیغات، بازاریابی یا اطلاع رسانی به طور یکسان از اهمیت والایی برخوردار است. سخنرانی ها، مناظره ها، بحث های عمومی درباره ی موضوع های گوناگون (علمی، ادبی، هنری، سیاسی…) به کمک تمام انواع رسانه های گروهی رو به افزایشند. بدین ترتیب همواره از افراد بیشتر و بیشتری برای سخنرانی در جمع دعوت می شود. آنها در این کتاب برای چیره شدن اصولی بر نخستین دلهره های اجتناب ناپذیر آغاز کار، راهنمایی های لازم را می یابند.

در واقع هر قدر هم کم به موضوع تسلط داشته باشیم، اگر بتوانیم آرامش خود را حفظ کنیم، به همان راحتی که برای گروهی کوچک صحبت می کنیم می توانیم در برابر هزاران نفر نیز سخن بگوییم. پس از آنکه کمی عادت کردیم، سخنرانی به زودی به یک بازی تبدیل می شود. به یک تمرین عالی برای دقت، هماهنگی اندیشه ها و مهار خویشتن.

به جز سخنرانی یا مناظره ی تلویزیونی، همیشه گفتگوهای کوتاهی در زندگی روزمره پیش می آید که به هیچ وجه نمی توانیم از بیانشان طفره رویم، وانگهی دیگر هیچ کس نباید در چنین مواقعی معذب و هراسان شود. حتی کسانی که هرگز در جمع کلامی نگفته اند با به کارگیری رهنمودهایی که در فصل های آینده عنوان می شود، می توانند در هر موقعیتی بی درنگ رشته کلام را بدست گیرند.

منبع: کتاب آموزش گفتار – تالیف: پل ژاگو

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x