قسمت تاریک یا پنهان ماه چیست؟

قسمت پنهان یا تاریک ماه نیم کره‌ای از ماه است که همیشه از زمین پنهان است.

دو طرف ماه از نظر ظاهری باهم تفاوت دارند، به دو دلیل:

سمت بیرونی ماه یعنی همان سطح تاریک آن با شهاب سنگ های بیشتری برخورد کرده است و طبیعتا قسمتی که سمت زمین بوده است خیلی کمتر مورد اصابت شهاب سنگ قرار گرفته است.

سمتی که رو به زمین است به علت اینکه بیشتر تحت تاثیر جاذبه زمین است فوران‌های آتش فشانی بیشتری داشته است و مواد مذاب سطوح زیرین به بالا آمده و روی سطح آن ریخته شده اند.

بنابراین طی سال ها دو نیم کره ماه با هم فرق کرده اند.

تئوری های توطئه درمورد قسمت تاریک ماه

این اطلاعات علمی که امروزه در مورد ماه وجود دارد عمدتا از کاوشگرهای چینی به دست آمده است.

اخیرا یک ربات کاوشگر چینی موفق شد به قسمت تاریک یا پنهان ماه رفته و حتی با کندن سطح آن و حفاری روی قسمت پنهان ماه، سطوح زیرین را بررسی کند و اطلاعات جدید و کامل‌تری در اختیار دانشمندان قرار بدهد.

قبلا دانش ما از ماه به یافته های دانشمندان روسی و امریکا محدود شده بود اما اخیرا چین اطلاعات ارزشمندی را از ماه به دست آورده است.

از قدیم هرچیزی که از دید انسان پنهان مانده باشد و نتوانسته باشد نسبت به آن شناختی پیدا کند سبب ترس و وحشت و نظریه پردازی های مختلف شده است.

عدم شناخت از تاریکی باعث شد بشر با کمک قوه تخیل خود، انواع موجودات تخیلی را مرتبط با تاریکی خلق کند.

در مورد ماه و سیارات دیگر هم اینچنین است.

تئوری های توطئه هزاران سال پیش هم وجود داشته است مانند برخی افسانه‌ها که ممکن است بعضی از مردم آنها را واقعی بدانند، اما امروزه به علت وجود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی تئوری‌های توطئه شکل تازه‌تر و وسیع‌تری به خود گرفته‌اند.

در مورد نیمه تاریک ماه تئوری های مختلفی وجود دارد که هیچ کدام پشتوانه علمی ندارند، مانند اینکه ناسا در سمت تاریک ماه یک شهر فضایی ساخته است یا اینکه در آنجا موجودات فضایی خطرناکی وجود دارند که چندتن از مسافران مجموعه ماموریت های آپولو را کشته اند، یا اینکه تمدن قدیمی مربوط به ماه نشین ها در آنجا وجود دارد و…

گردش ماه به دور زمین چگونه است؟

دوره تناوب چرخش ماه به دور زمین و به دور خودش، هر 27.3 روز است که به آن چرخش همزمان میگویند.

به همین دلیل همیشه یک طرف ماه به سمت زمین است.

به همین خاطر سمت دیگر ماه نیمه تاریک نامیده می‌شود اما این نام به این معنا نیست که دائما طرف دیگر ماه که از زمین قابل رویت نیست تاریک باشد، بلکه آنسوی دیگر ماه در زمانهای مختلف در معرض تابش خورشید و یا در تاریکی قرار می گیرد.

در واقع هیچ سمت ماه دائما تاریک و یا روشن نیست.

جالب است بدانید فاصله بین زمین و ماه کم کم درحال بیشتر شدن است و سرانجام روزی ماه از جاذبه زمین فرار کرده و زمین بدون ماه خواهد شد.

همانطور که ماهواره ها یا همان اقمار مصنوعی روزی یا روی زمین سقوط میکنند یا از جاذبه زمین آزاد شده و در فضا رها میشوند.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید