آیا سفینه مکعبی در جلوی خورشید حقیقت داشت؟

یکی از شایعات اخیر این بود که ناسا تصویری از خورشید ثبت کرده است که در مقابل آن یک سفینه مکعبی ناشناخته وجود دارد.

قبلا هم گفتیم هر زمان که خبری از ناسا در شبکه های اجتماعی دیدید، حتما سایت اصلی ناسا را چک کنید یا به سایت های فکت چک سر بزنید، چون اکثر مواقع شبکه های اجتماعی به دروغ برای جذب لایک و بازدید، این محتواها را از خودشان میسازند. امروزه تئوری توطئه و پرداختن به شایعات از پولسازترین کسب و کارها محسوب میشود.

متاسفانه این شایعه در سایت های معروف ایران از جمله ایرنا و آخرین خبر، هم بازنشر داده شد بدون اینکه آنها منبع اصلی خبر را بررسی کنند و از حقیقت آن مطلع شوند. متن شایعه این بوده است:

ماهواره ناسا یک سفینه مکعبی شکل فضایی که ۱۰ برابر بزرگتر از زمین بوده را عکس برداری کرده است . این شی مرموز توسط رصدخانه خورشیدی و هور سپهری یا سوهو (SOHO) با همکاری آژانس فضایی اروپا رصد شده است.

تصویر منتشر شده متعلق به رصدخانه خورشیدی سوهو می باشد که به طور تخصصی از خورشید تصویربرداری می‌کند. این رصدخانه پروژه مشترک آژانس فضایی اروپا و ناسا است.

برنارد فلک، یکی از دانشمندان و مدیران سوهو در مورد این تصویر گفته است:

«مربع سیاه به دلیل یک قطعه ناقص در فرایند تصویربرداری دوری‌سنجی است. معمولا قطعات (Blocks) گمشده در پردازش تصویر پر می‌شوند، اما این فرایند همیشه درست کار نمی‌کند. من می‌توانم ده ها یا حتی صدها نمونه‌های بزرگ‌تر از این به اصطلاح “بشقاب پرنده‌ها” برای شما بفرستم. قطعات گمشده مضربی از ۳۲x۳۲ پیکسل هستند که حتی اگر یک واحد کوچک از بلوک‌های دوری‌سنجی از دست برود، کل قطعه سیاه خواهد شد.» 

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x