از بین بردن عادات بد

حالا زمان نظافت خانه است. اتلاف وقت برای نگرانی ها و افکار بی فایده همیشه مرا متحیر کرده است. ما برنامه زندگی خود و تمام نکات مثبت و منفی همراه آن را برای یادگیری نکات جدید طراحی می کنیم. بنابراین، هنگامی که ردپای الگوهای رفتاری منفی را در زندگی مان کشف می کنیم، باید تلاش همه جانبه ای را آغاز کنیم تا آن چه را دوست نداریم، کنترل کرده و آن چه را که خوب است، نگه داریم.

چه تعداد از الگوهای رفتاری تان _ به ویژه آن هایی که خسته کننده اند یا برای ذهن، روح، و جسم تان مضر هستند _ را می خواهید از بین ببرید؟ آیا به دروغ گفتن عادت دارید؟

آیا این کار را از روی ترس یا بیم مورد بی مهری و غضب واقع شدن انجام می دهید؟ آیا این کار را برای کسب اهمیت انجام می دهید؟ اگر از خود صادقانه علت احساس نیاز به فریبکاری را بپرسید، پاسخ را خواهید یافت.

آیا عادت دارید دیگران را ناامید کنید؟ آیا این کار را برای کسب احساس برتری و تسلط انجام می دهید؟ شایعه پراکنی نیز در دسته ی مشابهی قرار می گیرد. وقتی مردم می خواهند دیگران را متقاعد کنند که دارای موقعیتی برتر هستند و یا از پیشگویان اخبار غیبی هستند که باید در اختیار دیگران قرار گیرد، به این عادت مبتلا می شوند و این کار را حتی به بهای جریحه دار کردن احساسات سایرین انجام می دهند. این ضرب المثل قدیمی هنوز هم صادق است: اگر حرف خوبی برای گفتن ندارید، بهتر است سکوت کنید. آیا قبول این ضرب المثل بدین معناست که دیگر نباید خشم و عصبانیت خود را در مورد آزارها، اعمال نادرست، یا شرایط نا عادلانه ی موجود در جهان ابراز کنید؟ البته پاسخ منفی است زیرا این جهان مملو از مردمانی شرور و بد ذات است که باید به دلیل اعمال نا درستی که انجام داده اند، رسوا شوند؛ عدالت این گونه اقتضا می کند.

متفکری جستجوگر باشید. به زمانی که برای نخستین بار احساس بی کفایتی، حماقت، ریاکاری یا طرد شدگی کردید، بیندیشیدو از خود بپرسید:«چه اتفاقی موجب ایجاد چنین احساسی شد؟» بکوشید تا به یاد آورید چه سخنانی باعث شد احساس کنید نسبت به گذشته از ارزش کمتری برخوردارید؛ تلاش کنید تا بفهمید چرا این سخنان در شما اثر کردند و شما آنها را به عنوان الگویی منفی پذیرفتید.

آنگاه، بار دیگر که خود را در حال تکرار یک عادت منفی یافتید، این تمرین کوتاه را انجام دهید. به خود بگویید:«بس کن!» به جای رفتار معمول، در ذهن خود به بالای کوهی رفته و به درخت کاجی تکیه زنید. به منظره ی زیبای روبرو چشم بدوزید؛ پرتوهای خورشید را بر چهره تان حس کنید و به آواز پرندگان گوش بسپارید. اگر این کار را به اندازه کافی انجام دهید، جلوی پالس هایی که الگوی مورد نظر را در ذهن تان بارها و بارها تکرار می کنند، خواهید گرفت.

تمرین دیگری نیز وجود دارد که واقعا” مفید است: پس از کشف زمان شروع یک عادت خاص و تسلط نسبت به سرچشمه ی آن، می توانید احساسات منفی ای را که پیرامون آن عادت منفی حضور داشته اند، تخلیه کنید. عادت مورد نظر را به صورت نوار کاستی ضبط شده تصور کنید؛ آنگاه انگشت خود را بر پیشانی فشار داده و بگویید:«خارج شو!» این حرکت، دو هدف دارد: 1 _ عادات منفی خود را شناسایی می کنید. 2 _ اثر تازه ای را بر ضمیر ناخودآگاه خود ایجاد می نمایید؛ یعنی، الگوی جدیدی را برای از بین بردن عادت ایجاد می کنید.

به عبارت دیگر،الگویی را که برای سلامت ذهنی و فیزیکی خود مضر تشخیص داده اید با الگویی مفید و سودمند جایگزین می کنید.(این کاری است که آدامس «نیکورت» انجام می دهد. این آدامس به شخص بهانه ای می دهد تا به جای سیگار کشیدن کار دیگری انجام دهد.)

به جای رفتار قدیمی خود، سرگرمی جدیدی را شروع کنید. من هرگاه تحت فشار قرار می گیرم، کاردستی درست می کنم. در یک سال پر فشار، 12 جوراب سوزن دوزی شده ی بابا نوئل درست کردم که هدیه دادن آنها در کریسمس نشاط آور بود. این کار فشار عصبی مرا از بین برد. اگر ذهن خود را درگیر مسأله ای می بینید، قدم بزنید. هر تفریح و مشغولیت فرعی که به دفعات کافی انجام شود، موجب از بین رفتن الگوی منفی خواهد شد، زیرا به شما فرصت کافی می دهد تا به الگویی سازنده و سودمند اجازه ی جایگزینی دهید.

هنگامی که کار خوب و مثبت انجام دادید، از موقعیت پیش آمده استفاده کنید تا عادت به خود بالیدن را شکل دهید. این حرکت ناشی از خودپسندی و خودبینی نیست. گاهی، وقتی پس از به نتیجه رساندن کار برجسته ای مورد تحسین واقع می شوید، احساس خاصی به شما دست می دهد. به یاد داشته باشید کارهای مثبتی را که انجام می دهید، منفی نکنید؛ به جای آن، برای تکامل با شیوه ای درست و عادلانه به تلاش خود ادامه دهید.

همگی ما با استعدادها و نواقصی زاده شده ایم که باید از آنها درس بگیریم، اما می توان در رویارویی با اژدهای درون این ناتوانی را به نقاط قوت تبدیل نمود. مادربزرگم می گفت:«قدرت تو در اعماق ضعف تو نهفته است.» باید این واقعیت را بپذیریم که همه ما دارای عادت های رفتاری و منفی هستیم و همیشه می توانیم عادت های مثبتی را شکل دهیم. این امر روح مان را شاد و آرام نموده و آن را در هماهنگی کامل با برنامه ی زندگی مان قرار می دهد.

تمرین

کاغذی را به دو ستون تقسیم کنید. در سمت راست، عادت های منفی ای را که می خواهید خود را از آنها رها سازید، بنویسید. در سمت چپ، کارهای مثبتی را که جهت خلاصی از عادت های منفی می توانید انجام دهید، یادداشت کنید.

منبع: کتاب درس هایی برای زندگی – سیلویا براون

پاسخی بدهید