بابا نوئل یا سانتاکلار چگونه بوجود آمد؟

بنظر می رسد خجالت آور باشد که حقایق مربوط به بابانوئل گفته شود. فی الواقع اگر بعضی مواقع بخواهیم حقایقی را که در پس پاره ای از آداب و رسوم جاری مورد علاقه خودمان قرار دارد، کشف کنیم. ممکن است با کشف این حقایق لذت و خوشی خود را زایل سازیم.

البته، دانستن اطلاعاتی راجع به کریسمس و بابانوئل موجب خوشی را زائل نمی کند. بلکه اطلاع یافتن از سابقه این مراسم فقط مفهوم آنها را در ذهن ما روشن تر می سازد.

مدتها قبل از تولد مسیح، مردم عادت داشتند آغاز زمستان را به عنوان تولد خورشید جشن بگیرند. بهمین جهت مدتها پیش از آنکه مسیحیان این تاریخ را به نام مسیح جشن بگیرند در بسیاری از نقاط دنیا تاریخ مزبور موسم جشن و تعطیلات بوده که بعضی از رسوم و عادات جشن میلاد مسیح مربوط به عهد جاهلیت می باشد. مثلا” عادت تحفه دادن هم به زمان رومیان قدیم برمی گردد.

به طوری که لابد در تورات خوانده اید علمای هفت گانه در دوازدهمین روز تولد حضرت مسیح هدایایی آوردند. به این جهت است که در بعضی از کشورها کودکان هدایای خود را به جای عید میلاد مسیح دوازده روز بعد از آن دریافت می نمایند.

در برخی از کشورهای شمالی اروپا، داد و ستد هدایا تقریبا” سه هفته قبل از عید میلاد انجام می گیرد. دلیل آن چنین است که هدایا را باید «سنت نیکلا» که یکی از مقدسین مسیحی است در شب تولد خودش یعنی روز ششم دسامبر بیاورد. سنت نیکلا در قرن چهارم میلادی می زیست و مردم او را دوستدار مخصوص کودکان محسوب می کردند.

بنابراین، کشورهایی مثل، هلند، بلژیک، سوئیس و اتریش و در بعضی از نقاط آلمان سنت نیکلا همه ساله برای هدیه دادن به کودکان می آید. وقتی که هلندی ها، به خارج کشورشان رفتند، آداب و رسوم سنت نیکلا را هم با خود بردند.

آنها او را سن نیکلاس می نامیدند و بزودی سان نیکلاز شد و سپس به سانتا کلاز تغییر داده شد. ولی در کشور آمریکا آمدن سانتاکلاز را در شب تولد مسیح قرار داده اند و بتدریج نمایش لباس قرمز و گوزن، و کلبه اش در قطب شمال قسمتی از آداب و رسوم گردید.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x