بیت کوین چیه و چطوری به وجود اومد؟

موضوع انتخاب شده توسط من بیت کوین و ارزهای دیجیتال است. این موضوع یکی از پربحث‌ترین و پرسرچ‌ترین موضوعات در گوگل و سایر موتورهای جستجو است. در این مطلب، من به برخی از اطلاعات و تاریخچه‌ای از بیت کوین و ارزهای دیجیتال خواهم پرداخت.

بیت کوین یا BTC یک نوع ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی است که بدون نیاز به هیچ بانک، دولت یا مرکز کنترلی، به صورت غیرمتمرکز و الکترونیکی مبادله می‌شود. بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط یک فرد یا گروه ناشناس با نام ساتوشی ناکاموتو ابداع شد. هدف از ابداع بیت کوین، ارائه یک سامانه پرداخت الکترونیکی جهانی، شفاف و بدون واسطه بود.

برای استفاده از بیت کوین، لازم است کاربران یک کیف پول دیجیتال داشته باشند که در آن آدرس های بیت کوین خود را ذخیره کنند. آدرس های بیت کوین شامل ۳۴ حرف و عدد هستند که با عدد ۱ یا حرف B شروع می‌شوند. هر آدرس بیت کوین دارای یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی است. کلید عمومی برای دریافت بیت کوین استفاده می‌شود و کلید خصوصی برای امضای تراکنش‌ها لازم است.

برای ثبت و تأیید تراکنش‌های بیت کوین، از چارچوب بلاکچین استفاده می‌شود. بلاکچین یک دفتر حساب عمومی است که در آن تمام تاريخچه تراكنش‌های بيت كوين به صورت زنجيره‌ای از بلاك‌ها ذخيره مي‌شود. هر بلاك شامل تعدادي تراكنش، هش قبلي و يك عدد تصادفي به نام nonce است. بلاك‌ها توسط كاربران خاصي به نام معدنچيان كه با حل يك مسئله رياضي پيچيده، جزئيات تراكنش‌ها را تأييد مي‌كنند، ساخته مي‌شوند. معدنچيان براي اين كار با بيت كوين پاداش داده مي‌شوند.

بیت کوین فقط یکی از انواع ارزهای دیجیتال است که در بازار وجود دارد. برخی از ارزهای دیجیتال دیگر عبارتند از: اتریوم، ریپل، لایت کوین، داج کوین و تتر. هر یک از این ارزها دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود هستند. قیمت و محبوبیت این ارزها نیز بستگی به تقاضا، عرضه، رقابت و رویدادهای بازار دارد.

پاسخی بدهید