بیمه چگونه آغاز شد؟

بیمه عبارتست از حفظ و مصون داشتن اشخاص در مقابل از دست دادن دارایی و یا املاک آنان. شخص برای اینکه آینده خود را تأمین کند، می تواند به گروهی بپیوندد که هر یک از اعضاء آن مقدار معینی پول مرتبا” می پردازد تا اگر یکی از افراد گروه دچار زیان و خسارت شد، گروه مزبور ضمانت جبران خسارت آن شخص را بنماید.

این عمل در عرض بیمه گذاری به نام شرکت متقابل نامیده می شود. یا همان شخص می تواند به یک کمپانی مالی متشکل یا یک شرکت اقتصادی که سرمایه کلانی دارد، بپردازد تا در مقابل آن شرکت مسئولیت هر نوع ضرر و زیان او را به عهده بگیرد. غیر از اینها انواع مختلف شرکت های بیمه وجود دارند که ما نمی خواهیم در این جا همه آنها را شرح دهیم.

یک قسمت از عملیات بیمه گذاری مربوط است به بیمه عمر، بیمه آتش سوزی، بیمه سلامت، بیمه تصادف، بیمه اتومبیل، بیمه عنوان و استعداد و حتی باران و زمین لرزه. چون یکی از اولین امور تجارتی که همیشه با مقدار زیادی خطر روبرو بوده حمل بار است، می توان گفت بیمه دریایی اولین نوع بیمه بوده که ایجاد شده است.

مدارکی موجود است از قوانین قدیم که نشان می دهد بیمه دریایی از 300 سال قبل از میلاد وجود داشته است. بعضی از مورخین عقیده دارند که کلاریوس امپراطور روم، بیمه یا قانون بیمه کشتی ها را در سال 43 بعد از میلاد وضع کرد. احتمالا” در قرن دوازدهم سوداگران ایتالیایی، بیمه دریایی را به بازرگانان آلمانی آموختند، در قرن سیزدهم، این نوع بیمه در تمام اروپا رایج گشت.

در سال 1583 ، گروهی از اهالی لندن، یک کاپیتان دریایی را به نام ویلیام گیبونز بیمه کردند و شاید این اولین کسی بود که تا آن زمان بیمه عمر شده بود. مشهورترین مؤسسه بیمه دنیا در سال 1689 در قهوه خانه ای که شخصی به نام لویدز آن را اداره می کرد آغاز به کار کرد بدین جهت که همه صاحبان کالا که علاقمند به موضوع کشتی رانی بودند دور هم جمع آمدند و نقشه مشترکی برای بیمه بین خود تصویب کردند. در سال 1734 ، عمال کمپانی لویدز شروع به انتشار فهرست هایی کردند که اطلاعاتی درباره ی کشتی ها و جاشوان آنها می داد و امروزه هم این اطلاعات بوسیله مؤسسات حمل و نقل در سراسر دنیا منتشر می گردد.

اولین کمپانی بیمه عمر در دنیا، تا آنجا که مدارک موجود نشان می دهد، جمعیت امی کبل بود که بیمه مادام العمر را در سال 1705 در لندن طرح ریزی کرد. اولین کمپانی بیمه عمر در امریکا در سال 1759  در شهر فیلادلفیا تأسیس شد. اولین کمپانی آتش سوزی در امریکا در سال 1735 در چارلستون واقع در ایالت کارولین جنوبی تأسیس شد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید