بیوگرافی امانوئل سوئدنبرگ

امانوئل سوئدنبرگ متولد 1688 در استکهلم یکی از رازوران معروف است که کارش را با ریاضیات آغاز کرد. او ساعت سازی و موسیقی هم می دانست و از علم مهندسی نیز اطلاع کافی داشت. هنگام جنگ با دانمارک او توانست 5 کشتی سنگین را داخل خشکی 15 کیلومتر جابجا کند.

در 1744 وقتی 56 ساله بود رویای عجیبی دید: بادی غرش کنان به صورتش وزید. بعد قدیسی بر او ظاهر شد و گفت:« بسیار خوب، آغاز کن.» ازاین زمان به بعد او گاه به حال خلسه می رفت و حالت مکاشفه به او دست می داد. کتاب او پر است از شرح سفرهایی که خود او مدعی است انجام داده است. در وهله ی اول این کتاب به ماجراهای یک دیوانه بیشتر شباهت دارد. اما کسانی که او را ملاقات می کردند او را شخصی منطقی می یافتند و تحت تأثیر طبع شوخ او قرار می گرفتند.

قدرت نهان بینی او همه را دچار شگفتی می کرد. یک شب وقتی در گوتنبرگ میهمان بود و سر میز شام نشسته بود بناگاه رنگش پرید و گفت در استکهلم، 250 مایل دورتر آتش سوزی بزرگی به وقوع پیوسته و خانه او هم در خطر است. تا دو ساعت در حالت برافروختگی بود بعد آسوده شد و گفت:«شکر خداوند، آتش مهار شد. در حالیکه تا نزدیک خانه من رسیده بود.» فردا نامه ای از استکهلم به دست او رسید که شرح آتش سوزی بود با ذکر دقیق جزئیات.

یک روز که سوئد نبرگ در دربار سوئد بود، ملکه _ شاید به تمسخر _ پرسید آیا در سفرهایی که به آسمانها داشته، برادر او را هم دیده؟ سوئدنبرگ پاسخ داد، نه. ملکه گفت اگر او را دیدید سلام مرا برسانید.

بار دیگر که سوئدنبرگ به دربار رفت به ملکه گفت که برادر او را دیده و پیام او را رسانده. برادر در پاسخ گفته از اینکه نتوانسته نامه ی آخر او را _ به علت مرگ _ جواب دهد معذرت خواسته و حالا این کار را از طریق سوئدنبرگ انجام می دهد. سپس پاسخ های نامه را یکایک شمرد.

ملکه که مبهوت شده بود گفت:«هیچکس جز خدا از این نکات مطلع نبود.» در این زمان سفیر هلند در دربار سوئد مرد، اندکی بعد بیوه او صورت حساب سرویس چای خوری نقره ای را که به تازگی خریده بود دریافت کرد. او مطمئن بود که شوهرش قبل از مرگ پول این سرویس را پرداخت کرده است اما نمی توانست رسید آن را پیدا کند. او از سوئدنبرگ کمک خواست.

چند روز بعد که به اتفاق دوستانش نشسته بود نبرگ به او گفت «شوهرت می گوید رسید در دفتر کار او در طبقه ی بالاست.» همسر سفیر گفت:«غیر ممکن است من به دنبال آن همه جا را زیر و رو کردم.» نبرگ گفت: که در میز کار او کشویی مخفی وجود دارد. همسر سفیر به آنجا رفت، کشوی مخفی را پیدا کرد و رسید در آنجا بود.

بسیاری از طرفداران سوئدنبرگ می گویند کارهای خارق العاده او ثابت می کند که سفرهای او در کائنات واقعیت دارد. اما باید با احتیاط فراوان با این نظریه روبرو شد. یکی از کتابهای او درباره سفر به مریخ و ملاقات با ساکنان این سیاره است که با پیشرفتهای جدید علم کاملا” نادرست است تنها به این نتیجه می توانیم برسیم که بعضی از مکاشفات او نادرست است.

منبع: کتاب سفر به ناشناخته ها، نیروهای اسرار آمیز بشر – تالیف: کالین ویلسون

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x