تاج محل چیست و کجاست؟

تاج محل مظهر داستانی است عشقی، و غم انگیز و زیبا . اگر این نما وجود نداشت، حتما” خیال می کردیم داستان ساختمان آن افسانه ای بیش نبوده است. سیصد سال پیش، در هندوستان امپراطوری بسر می برد به نام شاه جهان، زن محبوبش بسیار  زیبا و باهوش بود که او را خیلی دوست داشت و او را مشاور و مصاحب همیشگی خود نموده بود. عنوان وی «ممتاز» بود و به نام تاج محل نیز نامیده می شد که معنی آن «افتخار کاخ سلطنتی» می باشد.

در سال 1630 زن دوست داشتنی امپراطور مرد. بقدری امپراطور افسرده و دل شکسته شد که به فکر رها کردن تاج و تخت افتاد. حتما” به یادگار عشق و علاقه به همسرش، تصمیم گرفت مقبره ای بسیار زیبا به پا کند که بنایی به عظمت آن هرگز دیده نشده باشد. بدین منظور بهترین هنرمندان و مهندسین ساختمان را از هندوستان، ترکیه، ایران، عربستان فراخواند و بالاخره، طرح ساختمان تکمیل شد.

بیشتر از بیست هزار نفر در مدت 18 سال زحمت کشیدند تا تاج محل ساخته شد، که یکی از زیباترین بناهای جهان می باشد.

ساختمان تاج محل بر روی سکویی از مرمر به بلندی 22 پا و مساحت 313 پای مربع ساخته شده است. مناره ها یا برجها از هر چهار گوشه ی آن به آسمان رفته است. و خود تاج محل 200 پا بلندتر از سایر قسمتهاست.

ساختمانی است 8 گوش، که از مرمر سفید ساخته شده است و با 12 نوع سنگهای نیمه گوهر به نقش گل منبت کاری شده و نوشته هایی از قرآن مجید با مرمر سیاه بر آن حجاری شده است. مواد و مصالح ساختمان از کشورهای مختلفی منجمله عربستان، مصر، تبت و قسمتهای دیگر هندوستان آورده شد.

امپراطور طرح ساختن مقبره ی مجللی از مرمر سیاه را نیز برای خودش در آن طرف رودخانه ریخت که می خواست با پلی از نقره به آرامگاه معشوقه اش متصل شود. ولی پیش از پایان یافتن این ساختمان پسرش او را در کاخ خود زندانی نمود و وی در بقیه عمر از دور به مقبره همسر محبوبش می نگریست.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x