تاریخچه توتون

توتون یکی از مهمترین هدایائیست که دنیای جدید تقدیم دنیای قدیم کرده است. مردم اروپا مدت هزاران سال بدون کشیدن توتون بسر بردند تا اینکه امریکا یعنی دنیای جدید کشف شد.

سرخپوستان امریکای شمالی و جنوبی اولین مردمی بودند که تنباکو کشت نمودند. در آمریکای شمالی، سرخپوستان در بسیاری از مراسم و جشن های خود توتون بکار می بردند. مثل کشیدن چپق، هنگامی که مصالحه ای انجام می شد.

بسیاری از سرخپوستان معتقد بودند که توتون خواص دارویی دارد. در حقیقت هم دلیل عمده ی بکار بردن توتون پس از معرفی آن به اروپا به منظور پزشکی بود.

همین که توتون به اروپا آورده شد، رشد و کشت تنباکو در خیلی از نقاط دنیا آغاز گشت. تنباکو اول دفعه در سال 1556 به فرانسه معرفی گردید، در سال 1558 به پرتغال، در سال 1565 به انگلستان آورده شد. تنباکو را در کوبا در سال 1580 و در امریکای شمالی در سال 1612 کشت کردند.

مطلب عجیب آنکه هیچکس در هنگام آشنا شدن با تنباکو کشیدن آنرا استقبال نمی کرد. زمانی در ترکیه، مجازات استعمال دخانیات را مرگ تعیین کردند و امپراطور روسیه فرمان داد که استعمال کنندگان توتون را باید به این نحو تنبیه کرد که اول بینی آنها را برید، سپس به آنها شلاق زد و بعد آنها را به سیبری تبعید نمود.

البته امروزه، توتون عملا” در هر گوشه دنیا مصرف می شود. کشور آمریکا از نظر محصول تنباکو در دنیا در رده ی اول قرار گرفته است و بیشتر محصول توتون در قسمت شرقی این مملکت بدست می آید.

انواع محصول توتون به منظور های مختلف بکار برده می شود. اگر چه آمیختن و مخلوط کردن توتون های مختلف در تولید طعم و بوی مشخص آن خیلی اهمیت دارد. سیگار اغلب از توتون های قهوه ای و نرم مخصوص ایالت ویرجینیا درست می شود و اکثرا” این نوع توتون با توتونهای دیگر مخصوصا” نوع ترکی آن مخلوط می شود.

نوع خاص توتون موسوم به برلی در ایالت کنتاکی و تنسی می روید که برای جویدن و توتون چپق مورد استعمال زیاد دارد. سیگارهای برگ از انواع دیگر توتون درست می شوند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x