تاریخ پرستش اهورامزدا در ایران و تاریخ پرستش رَع در مصر

تاریخ پرستش اهورامزدا در ایران

پرستش اهورامزدا، خدای یگانه زرتشتیان، قدمتی طولانی در ایران دارد. این پرستش از زمان زرتشت، پیامبر زرتشتیان، در قرن هفتم قبل از میلاد آغاز شد. زرتشت در تعالیم خود، اهورامزدا را خدای خیر و روشنایی معرفی کرد که در برابر اهریمن، خدای شر و تاریکی، می‌جنگد.

در دوران هخامنشیان، پرستش اهورامزدا به عنوان دین رسمی ایران در آمد. هخامنشیان، که خود پیروان زرتشت بودند، پرستشگاه‌ها و آتشکده‌های زیادی برای اهورامزدا ساختند.

در دوران اشکانیان و ساسانیان، پرستش اهورامزدا همچنان دین اصلی ایران بود. اشکانیان و ساسانیان، که خود زرتشتی بودند، به گسترش دین زرتشتی در ایران و سایر مناطق تحت سلطه خود کمک کردند.

با ظهور اسلام در قرن هفتم میلادی، پرستش اهورامزدا در ایران به تدریج رو به زوال رفت. با این حال، هنوز هم برخی از زرتشتیان در ایران و سایر نقاط جهان به پرستش اهورامزدا ادامه می‌دهند.

تاریخ پرستش رَع در مصر

پرستش رَع، خدای خورشید مصر باستان، قدمتی طولانی در مصر دارد. این پرستش از زمان فراعنه اولیه، در حدود 5000 سال قبل از میلاد، آغاز شد. رَع در ابتدا به عنوان خدای خورشید در آسمان شناخته می‌شد، اما بعدها به عنوان خدای خالق و حاکم جهان نیز مورد پرستش قرار گرفت.

در دوران پادشاهی کهن مصر، پرستش رَع به عنوان دین رسمی مصر در آمد. فراعنه مصر خود را نمایندگان رَع بر روی زمین می‌دانستند. آنها در مراسم مذهبی زیادی برای رَع شرکت می‌کردند و به ساختن معابد و بناهای مذهبی برای او می‌پرداختند.

در دوران پادشاهی میانه مصر، پرستش رَع همچنان دین اصلی مصر بود. با این حال، در این دوره، خدایان دیگر، مانند ایزیس و اوزیریس، نیز به اهمیت رَع افزودند.

در دوران پادشاهی جدید مصر، پرستش رَع به اوج خود رسید. در این دوره، فراعنه مصر، مانند توت عنخ آمون، خود را فرزندان رَع می‌دانستند. آنها در مراسم مذهبی بسیار مجللی برای رَع شرکت می‌کردند و به ساختن معابد و بناهای مذهبی بسیار بزرگی برای او می‌پرداختند.

با ظهور امپراتوری روم در قرن اول قبل از میلاد، پرستش رَع در مصر به تدریج رو به زوال رفت. با این حال، هنوز هم برخی از مصریان به پرستش رَع ادامه می‌دهند.

شباهت‌ها و تفاوت‌های پرستش اهورامزدا و رَع

هر دو اهورامزدا و رَع خدایان مهمی در ادیان ایران باستان و مصر باستان بودند. هر دوی آنها خدایان خیر و روشنایی بودند که در برابر خدایان شر و تاریکی می‌جنگیدند.

با این حال، بین این دو خدا نیز تفاوت‌هایی وجود داشت. اهورامزدا خدای یگانه زرتشتیان بود، در حالی که رَع یکی از خدایان متعدد مصر باستان بود. همچنین، اهورامزدا بیشتر به عنوان خدای خالق و حاکم جهان شناخته می‌شد، در حالی که رَع بیشتر به عنوان خدای خورشید در آسمان شناخته می‌شد.

در نهایت، پرستش اهورامزدا و رَع تأثیرات زیادی بر فرهنگ و تمدن ایران و مصر باستان گذاشتند. این پرستش‌ها باعث ایجاد معابد و بناهای مذهبی متعددی در این دو کشور شدند و همچنین تأثیر زیادی بر هنر، ادبیات و موسیقی آنها داشتند.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x