رنسانس چه بود؟

آیا می دانید که کلمه رنسانس چه معنی می دهد؟ این کلمه ایست فرانسوی به معنی تولد دوباره. رنسانس دوره ای از زندگی دوباره یا تجدید زندگی می باشد که در اروپا بین قرن چهاردهم و قرن شانزدهم اتفاق افتاد. در قرون وسطی که قبلا” شرح داده شد، بسیاری از مطالب مهم زندگی ندیده گرفته شد. در عهد رنسانس، علم و دانش دوباره جان گرفت. تجارت، هنر، موسیقی، ادبیات و علوم درخشندگی نو یافتند. رنسانس همه ی مظاهر زندگی را در اروپا عوض کرد.

قبل از رنسانس مردم عموما” در املاک وسیعی، که به آنها خانه اربابی می گفتند بسر می بردند. شهر و قصبه جز معدودی وجود نداشت. کلیه زندگی اجتماعی به دور خانه های اربابی یا در قصر اشراف یا در کاخ اسقف ها جمع بود. اروپا به شهرهای کوچک بی شماری تقسیم شده بود، که هر کدام بدست یک شاهزاده یا نجیب زاده اداره می شد.

در عهد رنسانس، این نوع زندگی کاملا” تغییر پیدا کرد. شهرهای بزرگ و کوچک به همان سرعتی که تجارت، صنعت و داد و ستد توسعه پیدا کرد رو به ازدیاد گذاشت. بازرگانان ثروتمند اهمیت پیدا کردند. به جای املاک اربابی متعدد، ولی کوچک، دولت های بزرگ ظهور کردند و در نتیجه ملت ها تشکیل گردید. در این عصر مردم شروع به کار بردن مسکوکات نمودند.

همچنین مردم شروع به گفتگو درباره عقاید قدیمی خود کردند چه آنها به حقایق این دنیا بیشتر علاقمند شدند و از علاقه آنها به دنیای بعدی کاسته شد. در این هنگام بود که انقلاب بر علیه عقاید و اعمال کلیسای کاتولیک بر پا شد و نتیجه آن تجدید نظر در قوانین مذهبی و پیدایش آئین پروتستانت گردید.

رنسانس دفعتا” صورت نگرفت، هر چند گاهی اوقات شروع آن را در سال 1453 یعنی زمانی که قسطنطنیه بدست ترکها افتاد، یا در سال 1440 وقتی چاپ اختراع گردید، می دانند. نیروهایی که این نهضت را بوجود آورد سالهای زیادی در کار بود.

پیش از آنکه رنسانس در سایر کشورهای اورپایی رواج یابد نخستین بار در ایتالیا به اوج کمال رسید. در ایتالیا گروه بزرگی از هنرمندان باهوش و قریحه بوجود آمد که در بین آنها لئوناردو داوینچی، میکل آنجلو، میکل آنژ، رافائیل، تیتیان، بتی چلی، سلینی و دیگران دیده می شوند که امروزه هنوز به کارهای هنری آنان با دیده تحسین می نگریم.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x