ضرب‌المثل‌های اشتباه که رایج شده‌اند…

در جهان مخصوصا ایران، ضرب‌المثل‌های اشتباه زیادی وجود دارند که متاسفانه در طی روز بارها مردم در توجیه کار خود یا به عناوین مختلف از آنها استفاده میکنند.

برخی از این ضرب المثل‌ها، گاهی درست هستند نه همیشه.

امروز قصد داریم تعدادی از آنها را بررسی کنیم:

  • عاقبت جوینده، یابنده بود. (برخی دانشمندان تا اخرین لحظه عمر در تلاش برای کشف یا اختراع چیزی بودند و موفق هم نشدند. هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر شما جوینده چیزی باشید، حتما به آن دست پیدا خواهید کرد.)
  • نا برده رنج ، گنج میسر نمیشود. (برخی بدون هیچ رنجی، خیلی اتفاقی به گنج رسیده‌اند. چه بخواهیم و چه نخواهیم احتمالات در جهان ما وجود دارند، حوادث و رویدادهای مختلف گاهی بدون اختیار ما، روی میدهند و گاهی یک نفر بدون هیچ تلاشی شرایط به کامش میشود. مثلا فرض کنید کسی یک تکه زمین بایر به ارث برده که به هیچ دردی هم نمیخورده است اما بعدها به علت تصمیمات دولت، طرحی در آن حوالی اجرا شده و زمین آن شخص با ارزش شده است. یا کسانی که در زمینشان چاه نفت پیدا شد و هزاران مورد دیگر… از طرفی برخی در زندگی کلی رنج میکشند و تلاش میکنند، اما به گنجی هم نمیرسند، درواقع تضمینی وجود ندارد که اگر تلاش کنید حتما نتیجه بگیرید. ممکن است حتی با انجام کار صحیح، در نهایت شرایط برعلیه شما تمام شود. مانند کسانی که در آستانه یک موفقیت عظیم در کار و حرفه خود بودند اما با شروع جنگ جهانی دوم، همه چیزشان را از دست دادند و در نتیجه جانشان هم از دست دادند.)
  • خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو! (گاهی دقیقا برعکس است. مخصوصا در یک راه اشتباه و گروه اشتباه، ممکن است شبیه دیگران بودن، بعدها به ضرر شخص تمام شود و حقیقت فاش شود.)
  • آشپز که دو تا شد، آش یا شور می‌شود یا بی‌نمک (همیشه اینطور نیست. گاهی دو نفر یا بیشتر، در کارهای مشترک و گروهی موفقیت‌های چشمگیری داشته‌اند درصورتی که به تنهایی قادر به انجام آن نبودند. این ممکن است برای دونفر با وجه اشتراک کم و اختلاف نظرهای بسیار درست باشد که بخواهند یک کار مشترک را به انجام برسانند، هرچند که آنها هم ممکن است با گفتگو، مشکل و موانع را برطرف کنند.)
  • تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها (این ضرب‌المثل‌ همیشه درست نیست، گاهی مردم در اشتباه هستند. گاهی به شخصی تهمت زده شده یا سوءتفاهم پیش آمده است.)
  • هرکجا بروی آسمان همین رنگ است! (یکی دیگر از ضرب‌المثل‌های اشتباه است. گاهی تغیر محیط و اطرافیان، فرد و سرنوشتش را کاملا تغییر میدهد. ممکن است بگویید این ضرب‌المثل برای کسی است که نمیخواهد یا نمیتواند تغییر کند، یا انسان تنبل و بی‌فایده‌ای است، بنابراین هرکجا که برود همینطور میماند، اما اینطور نیست و در جهان نمونه‌هایی از این افراد وجود داشته که وقتی در موقعیت مناسب خود قرار گرفته‌اند، پیشرفت کرده و سرنوشت بهتری پیدا کرده‌اند.)

البته ضرب‌المثل‌های اشتباه دیگری هم وجود دارد، ما در اینجا تا جایی که حضور ذهن داشتیم معرفی کردیم.

ضرب المثل های اشتباه فارسی

پاسخی بدهید