غزال چگونه حیوانی است؟

غزال یک نوع گوزن است، صدها گونه گوزن در دنیا وجود دارد که جزو خانواده احشام و چهار پایان به حساب آمده و بوسیله ی شاخهای زیبا و بلند پیچیده ای که دارند از سایر حیوانات متمایز شده اند.

شاخهای بسیار زیبای بعضی از غزال ها شبیه چنگ بوده و در گونه های مختلف به شکلهای متفاوت (   ) و  u و v دیده می شوند.

یک غزال حدود 70 سانتیمتر قد و دارای قدرت فرار زیادی است. به همین منظور مردم عبارت «سریع مثل غزال» یا سریع مثل آهو را در محاورات روزمره به کار می برند.

تاکنون در آفریقا 90 و در هندوستان 10 گونه مختلف غزال دیده شده است.

تقریبا” تمام گوزن های نر و تعدادی از گوزن های ماده دارای شاخ های متفاوتی هستند. بعضی ها شاخ های کوچک دارند، در حالی که گوزن های بزرگ آفریقایی شاخ های بسیار بزرگ پیچیده و کاملا” نیم دایره ای دارند.

بیشتر گوزنها زیبا و خجالتی هستند، اما بعضی از آنها مانند گوزن های یال دار آفریقایی، غزال های بزرگ آفریقایی، بزهای کوهی آفریقایی و گاوهای کوهی آفریقایی همگی خطرناک و وحشی هستند.

گاوهای کوهی وحشی و گوزن های یال دار وحشی آفریقایی، تنه ای شبیه اسب و شاخ هایی شبیه گاو دارند، بدن آنها پوشیده از مو است و به هنگام فرار سرعت بیش از حدی دارند.

بسیاری از گوزنها، بصورت دسته جمعی، به شکل گله در دشت های وسیع زندگی می کنند و تعداد معدودی نیز بصورت دسته های کوچک در مرداب ها، سواحل رودخانه ها، صخره های کوهها و بیابان ها زندگی می کنند. گوزن ها معمولا” به رنگهای مختلف قرمز، قهوه ای روشن، خاکستری، شکمی سفید و دنبالچه دیده می شوند. تعدادی از آنها دارای رنگها و علائمی بسیار زیبا می باشند. آنها معمولا” روی سم های دو پنجه ای حرکت کرده و مانند سایر احشام غذای خود را می جوند و نشخوار می کنند.

 منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 9

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x