فکت چک: آیا خریدن کوکاکولا و پپسی در ایران، حمایت از اسرائیله؟

اخیرا مجری شبکه افق در صدا و سیما گفت که خریدن کوکاکولا و پپسی در ایران حمایت از اسرائیل محسوب میشود و کارشناس برنامه و مجری دیگر با او هم نظر نبودند.

اما ببینیم که این ادعا آیا درست است؟

اولا پپسی ربطی به اسرائیل ندارد و اینکه پپسی مخفف “هر پنی حمایت از اسرائیل است”، یک شایعه اینترنتی بود. پپسی حتی در جاهایی که واحد پولشان پنی است فروخته نمیشود!

ماجرای اختراع نوشابه پپسی بسیار جالب است.

پپسی یک نوشابه امریکایی است که توسط یک داروساز امریکایی به نام  کیلب برادهم برای رقابت با کوکاکولا ساخته شد و به دلیل نوآوری که داشت کاملا مطرح و موفق شد.

ماجرا از این قرار است که در امریکا نوشیدنی ها دو نوع بودند: یا الکلی بودند یا مخدری.

یعنی نوشابه معمولی مثل ایران که همه ازجمله بچه ها بتوانند بخورند وجود نداشت. در آن زمان داخل کوکاکولا، کوکائین میریختند.

کوکاکولا طرفداران خود را داشت. البته برای معروف شدن و پرفروش شدن تلاش های بسیاری کرد و از فروش 10 عدد کوکاکولا در روز شروع کرد.

یک داروساز در آمریکا به نام  کیلب برادهم شربت های معده ای میساخت که روی آنزیم پپسین در معده تاثیر میگذاشت و مشکلات معده را رفع میکرد. شربتی که او میساخت طرفداران زیادی داشت و کیلب آگاه بود که این شربت عوارض خاصی ندارد و خوردن آن بی ضرر نیست.

یک روز ایده ای به ذهن او رسید. تصمیم گرفت دانه های کولا را که با آن نوشابه کوکاکولا ساخته میشد، به شربت خود اضافه کند و دوز دارویی آن را کمتر کند و نوعی نوشیدنی بسازد که نه تنها ضرر ندارد بلکه خوردنش میتواند مفید هم باشد.

البته نوشابه پپسی که اکنون در جهان وجود دارد، با چیزی که او در ابتدا ساخت فرق کرده است و به علت وجود قند بسیار و اسانس هایی که دارد میتواند مضر باشد.

در آن دوران نوشابه او وارد بازار شد تحت عنوان نوشیدنی که بی ضرر است و فاقد الکل یا مخدر است و همه از جمله کودکان میتوانند از آن استفاده کنند.

ایده او مورد قبول بسیاری از مردم واقع شد و خیلی زود پپسی کولا، پرفروش شد و نامش هم از پپسین که از نوشیدنی اصلی و آنزیم معده بود گرفته شد.

کوکاکولا وقتی دید مردم از چنین نوشیدنی، استقبال کرده اند، او نیز کوکائین را که منتقدان زیادی هم داشت، از نوشیدنی خود حذف کرد تا از بازار رقابت جا نماند.

ارتباط کوکاکولا و پپسی با اسرائیل یک تئوری توطئه قدیمی است که سند معتبر ندارد، البته دولت امریکا از اسرائیل حمایت میکند و بخشی از این حمایت به صورت کلی از مالیات مردم تامین میشود. اما اینکه این دو کمپانی مستقیما بخشی از درآمدشان را به اسرائیل بدهند، شایعه است.

اما در ایران

در سال های قبل انقلاب و اوایل انقلاب، هنوز کارخانه هایی که در ایران نوشابه تولید میکردند، مواد اولیه را از خارج خریداری میکردند اما اکنون وضعیت فرق میکند.

اولا ایران عضو کپی رایت جهانی نیست و هیچ حق نشر یا حق استفاده از آرم یا لوگو به جهان پرداخت نمیکند. از موزیک فیلم ها و مستندها گرفته که باید خریداری شوند تا نرم افزارهایی که در ایران به صورت کرک شده در مقیاس میلیونی استفاده میشوند. بنابراین کارخانه های کوکاکولا و پپسی در ایران، به صورت غیرقانونی و بدون پرداخت پولی به کمپانی های اصلی، این برندها را تولید میکنند.

در واقع نوشابه ای که در ایران تولید میشود با نوشابه ای که امریکا میسازد تفاوت دارد.

در گذشته شایعه دیگری نیز مطرح بود که میگفتند اسانس کوکاکولا از هفت یا هشت ماده سری ساخته شده که نزد دو نفر است و آنها حق ندارند همزمان با هواپیما پرواز کنند که مبادا همزمان بمیرند! و… این نیز شایعه است. اگرچه کشورهای دیگر برای تولید کوکاکولا باید با کمپانی اصلی قرار داد ببندند و ماده اصلی را بخرند اما امروزه در آزمایشگاه به راحتی میتوان مواد تشکیل دهنده و درصد آنها را در هر نوع ماده یا نوشیدنی کشف کرد و هر نوع اسانسی را ساخت.

همانطور که عطرهای بسیار گران و لاکچری خارجی، در آزمایشگاه های ایران به راحتی تولید میشوند. پس اسانس نوشابه هم چیزی نیست که کشورهایی غیر از امریکا نتوانند آن را بسازند.

اکثر برندهای نوشابه در ایران، زیرمجموعه شرکت خوشگوار مشهد هستند و عصاره نوشابه های ایرانی را فرخ سرمد ساخته است.

تا سال ۱۳۷۳ هنوز هم در ایران معدود کارخانه هایی بودند که با امریکا قرار داد داشتند و مواد مورد نیاز ساخت نوشابه را از خارج وارد میکردند اما از این سال به بعد با شروع یک سری تحریم ها، برخی از این کارخانه ها تولیدات خود را متوقف کردند و برخی دیگر زیر مجموعه شرکت خوشگوار شدند و تبدیل به برندهایی اسما خارجی اما در حقیقت ایرانی شدند.

کارخانه های تولید نوشابه در ایران، طبق اعلام خود آنها و بررسی های ما، ارتباطی با اسرائیل ندارند و بهتر است افراد با اظهارنظرهای غیر علمی و بدون سند، درآمد این کارخانه ها که باعث اشتغال عده زیادی از ایرانیان شده به خطر نیاندازند.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x