نقشه ی پیری ریس

در سال 1929، گروهی از مورخان نقشه ی اعجاب انگیزی را یافتند که بر پوست آهو ترسیم شده بود. تحقیقات نشان داد که آن سند اصل است و در سال 1513 توسط پیری ریس دریا سالار مشهور ناوگان دریایی ترکیه در قرن شانزدهم _ ترسیم شده است. دلبستگی او نقشه کشی بود. مقام ارشد در نیروی دریایی ترکیه به او اجازه داده بود تا به طور محرمانه به کتابخانه ی سلطنتی قسطنطنیه دسترسی داشته باشد. دریا سالار ترک در یک سری از یادداشت های روی نقشه ابراز داشته آن اطلاعات را از چندین نقشه گردآوری و کپی کرده است، که بعضی از آنها به قرن چهارم قبل از میلاد مسیح یا قبل از آن برمی گردد.

مشخص می شود این نقشه ی جغرافیایی قدیمی که توسط دانشمندان مطالعه و به نام نقشه ی پیری ریس نامیده شده موضوع بحث برانگیزی بوده است. محتوای موجود در نقشه عجیب است برای مثال سواحل شمالی آنتار کتیکا به همراه سواحل غربی آفریقا و ساحل شرقی جنوب آمریکا با جزئیات کامل ترسیم شده است. حال چگونه خطوط ساحلی آنتار کتیکا با جزئیات کامل و کاملا” صحیح 3000 سال قبل از کشف آن ترسیم شده است؟ شاید حتی شگفت انگیزتر این باشد که چگونه نقشه خطوط ساحلی آنتار کتیکا را که در زیر یخ قرار گرفته نشان می دهد؟ (یک لحظه به این موضوع فکر کنید: نقشه به حدی دقیق است که دانشمندان امروزی برای بالا بردن دقت نقشه ها از آن بهره می گیرند!»

بسیاری از دانشمندان می گویند آخرین زمانی که قاره ی قطب جنوب به زیر یخ فرو نرفته بود 4000 سال قبل از میلاد مسیح بوده است، در حالی که دیگران آن را حتی به زمان های دورتری نسبت می دهند (حدود یک میلیون سال پیش یا قبل از آن). حالا با در نظر گرفتن حقایقی که دانشمندان می گویند مبنی بر این که تمدن های پیشین به 3000 یا 4000 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد و این افراد به طور قطع تکنولوژی لازم برای ترسیم نقشه ای با چنین دقت بالایی را نداشتند؛ با عجایبی روبرو هستید که قابل توضیح نیست. بیایید کمی ملموس تر موضوع را بررسی کنیم.

در مقدمه ی کتاب نقشه های قلمرو آب های کهن (انتشارات ادونچرز آنلیمیتد 1997) نوشته ی چارلز اچ هاپگود آمده است:

با مطالعه ی، نقشه ی جغرافیایی دریای قدیمی، مشخص می شود اطلاعات درستی از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته است. ظاهرا” به نظر می رسد نقشه ها باید توسط افرادی ناشناس به وجود آمده باشند که حالا نیستند، شاید توسط مینوانی ها و فنیقی ها، که هزاران سال پیش یا ماقبل آن بزرگترین دریانوردان جهان کهن بودند. ما شواهدی در دست داریم که در کتابخانه ی بزرگ آلکساندریا (درمصر) گردآوری شده، مورد مطالعه قرار گرفته و تدوین آنها توسط کارشناسان جغرافیایی که در آنجا کار می کردند انجام شده است.

پروفسور هاپگوود از نیروی هوایی در ایالت متحده درخواست کرد تا نقشه ی پیری ریس را ارزیابی کند و این پاسخ را دریافت:

6 ژوئیه 1960

موضوع:نقشه ی دریا سالار پیری ریس

به:پروفسور چارلز اچ.هاپگوود

کالج کین

کین، نیو همپشایر

پروفسور هاپگوود عزیز،

بنابر درخواست شما مبنی بر ارزیابی موارد غیر معمول بخصوصی بر روی نقشه ی پیری ریس متعلق به سال 1513 این نقشه توسط سازمان مورد بررسی قرار گرفت. این ادعا که قسمت پایین نقشه به ساحل پرنس مارتا ازسرزمین ملکه مایود آنتار کتیک و شبه جزیره ی پالمر است، منطقی است. ما دریافتیم که این منطقی ترین و بالاخره ممکن ترین تعبیر موجود برای نقشه است. جزئیات جغرافیایی، در قسمت پایین نقشه به میزان قابل توجهی با نتایج به دست آمده از منحنی لرزه نگاری که بر روی پهنه های یخی توسط گروه اکتشافی سوئدی _ انگلیسی آنتارکتیک در سال 1949 به دست آمد، تطابق دارد.

این بدین معنی است که سواحل قبل از این که توسط یخ پوشیده شوند نقشه برداری شده اند. قطر پهنه های یخی در این ناحیه در حال حاضر حدود یک مایل است.

ما هیچ گونه فرضیه ای نداریم درباره ی این که چگونه اطلاعات بر روی این نقشه می تواند با توجه به دانش جغرافیایی موجود در سال 1513، جایگزین شده باشد.

هارولد زی، اوهلمیر، سرهنگ ناوبان، فرمانده ی نیروی هوایی ایالات متحده.

هاپگوود معتقد است پیری ریس احتمالا” یک سری نقشه های قدیمی را به ارث برده و از آنها برای ترسیم نقشه هایش استفاده کرده است و بعدها کپی و یا اصل آن نقشه ها به کتابخانه ای در قسطنطنیه انتقال داده شده اند. اما نقشه های اصلی از کجا آمده اند؟

هاپگوود و دانشمندان دیگر فرضیه ای بیان کردند مبنی بر این که تمدنی بسیار پیشرفته نقشه ها را با به کارگیری تکنولوژی بسیار فراتر از چیزی که در نیمه ی دوم قرن هجدهم در اختیار بشریت قرار داشت، به وجود آورده است.

منبع: کتاب اسرار و عجایب جهان – تالیف: سیلویا براون

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x