چرا برنامه‌های اندروید درخواست دسترسی به گالری و مخاطبین میکنند؟

عده زیادی نسبت به امنیت برنامه‌های اندروید مردد هستند. حتما برای شما هم پیش آمده است که بخواهید برنامه ای را حتی از جای امنی مثل گوگل پلی، نصب کنید و بعد موقع نصب از شما بپرسد که این برنامه دسترسی به گالری و مخاطبین میخواهد، آیا اجازه میدهید؟ و شما هم ممکن است ترسیده و احساس کنید که شاید این برنامه قصد دارد اطلاعات شما را برباید یا جاسوسی کند.

اما واقعیت چیز دیگریست.

ببینید برخی برنامه ها در داخلشان امکاناتی وجود دارد که این امکانات به گالری، مخاطبین ، میکروفن یا دوربین گوشی نیاز دارند. مثلا برنامه واتساپ را در نظر بگیرید. شما داخل این برنامه ممکن است عکسی را بخواهید برای کسی بفرستید یا صدایتان را ضبط کرده و بفرستید، پس برنامه باید قابلیت این کار را داشته باشد. حالا قانونی وضع شده که برنامه اگر میخواهد از این موارد استفاده کند و اگر چنین امکاناتی را دارد باید از قبل یعنی قبل از نصب شما را از آن مطلع کند.

بنابراین موقع نصب به شما گفته میشود که این برنامه دسترسی به میکروفن، دوربین، گالری و غیره را نیاز دارد.

در واقع این به معنای جاسوسی نیست. اما اگر برنامه ای واقعا جاسوسی باشد چه؟

شما باید از منابع معتبر و ایمن برای دانلود نرم افزارها استفاده کنید. مثلا گوگل پلی دارای آنتی ویروس قدرتمند است و تا حد زیادی جلوی بدافزارها و برنامه های جعلی را میگیرد. اما اگر شما از یک سایت ناشناخته و غیرمعتبر اقدام به دانلود برنامه ای کنید آنوقت ممکن است برنامه مخرب و جاسوسی باشد.

گوشی شما اگر اندروید بالاتر از 4 داشته باشد، حتما موقع نصب برنامه از منابع ناشناس هشداری به شما میدهد. هرچقدر نسخه اندروید شما بالاتر باشد، امنیت گوشی شما بالاتر خواهد بود.

غیر از موردی که گفته شد به این چند نکته نیز دقت کنید تا گوشی شما در برابر بدافزارها و اپلیکیشن های جاسوسی تا حد زیادی ایمن بماند:

  • هرگز گوشی خود را روت نکنید.
  • نرم افزارها و برنامه های گوشی را بروز و آپدیت نگه دارید.
  • یک آنتی ویروس سبک و معتبر روی گوشی داشته باشید.
  • گوشی خود را به کامپیوترها متصل نکنید.
  • وارد سایت های غیرمعروف و سایت هایی که با https شروع نمیشوند، نروید.
مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید