چند نوع خازن داریم؟

خازن یک قطعه الکترونیکی است که برای ذخیره انرژی الکتریکی توسط میدان الکترواستاتیکی استفاده می‌شود. خازن‌ها در مدارهای الکترونیکی برای فیلتر کردن، کوپلینگ، تنظیم ولتاژ و فرکانس، تقویت سیگنال و غیره کاربرد دارند.

خازن‌ها از دو صفحه فلزی موازی تشکیل شده‌اند که توسط یک عایق، از یکدیگر جدا شده‌اند. نام این هادی‌ها صفحات خازن است. صفحات خازن می‌توانند از جنس رسانا مانند فلز یا آب نمک باشند. عایق بین صفحات خازن دی‌الکتریک نام دارد و می‌تواند از جنس هوا، کاغذ، پلاستیک، سرامیک، روغن، گاز و غیره باشد.

خازن‌ها را براساس جنس دی‌الکتریک و شکل صفحات خازن می‌توان به انواع مختلف تقسیم کرد. برخی از این انواع عبارتند از:

  • خازن عدسی: این نوع خازن دارای صفحات خازن به شکل دایره و دی‌الکتریک به شکل عدس است. این خازن‌ها بدون قطب (بدون پلاریته) هستند و در رنج پیکو فاراد و نانو فاراد قابل تولید هستند.
  • خازن سرامیک: این نوع خازن دارای صفحات خازن به شکل دایره و دی‌الکتریک به شکل سرامیک است. این خازن‌ها نیز بدون قطب هستند و در رنج پیکو فاراد و نانو فاراد قابل تولید هستند. ثابت دي الكتريك سراميك بالابوده و ظرفيت های بالاتر در حجم كمترى قابل توليد است.
  • خازن الکتروليتي: این نوع خازن دارای صفحات خازن به شکل لوله و دي الكتريك به شكل يك ماده شيميائى (الكتروليت) است. این خازن‌ها با قطب (با پلاريته) هستند و در رنج ميكرو فاراد قابل تولید هستند. این خازن‌ها را براساس جنس صفحات خازن به دو نوع آلومینیوم و تانتال مى توان تقسيم كرد.
  • خازن ورقه‌ای: این نوع خازن دارای صفحات خازن به شکل ورقه و دی‌الکتریک به شکل کاغذ یا پلاستیک است. این خازن‌ها بدون قطب هستند و در رنج نانو فاراد و میکرو فاراد قابل تولید هستند.
  • خازن میکا: این نوع خازن دارای صفحات خازن به شکل ورقه و دی‌الکتریک به شکل میکا است. این خازن‌ها بدون قطب هستند و در رنج پیکو فاراد و نانو فاراد قابل تولید هستند. این خازن‌ها دارای ثبات بالای سطح و زمان هستند.
  • خازن روغنی یا گازی: این نوع خازن دارای صفحات خازن به شکل لوله و دی‌الکتریک به شکل روغن یا گاز است. این خازن‌ها بدون قطب هستند و در رنج میکرو فاراد قابل تولید هستند. این خازن‌ها دارای ولتاژ کاری بالایی هستند1.
  • خازن متغیر: این نوع خازن دارای صفحات خازن به شکل دایره یا لوله است که می‌توان زاویه بین آن‌ها را تغییر داد. با تغییر زاویه، ظرفیت خازن نیز تغییر می‌کند. این خازن‌ها برای تنظیم فرکانس در مدارهای راديويى استفاده مي شود.
مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید