بازی قدیمی و خاطره‌انگیز دور دنیا در 80 روز (2005)

بازی ماجرایی و معمایی دور دنیا در 80 روز با نام 80 Days در سال 2005 برای PC عرضه شد.

داستان دور دنیا در هشتاد روز نوشته ژول ورن، از داستان‌های مشهور و مورد علاقه بسیاری از مردم است به همین خاطر بازی‌سازها به سراغ ساخت یک بازی از روی آن رفتند.

این بازی در زمان خود جالب و سرگرم کننده بود. بازی الهام‌هایی از ایندیانا جونز و توم ریدر گرفته بود البته اصلا پلتفرمر نبود. شخصیت بازی نه میتوانست حرکات فیزیکی لارا کرافتی انجام بدهد و نه پازل‌ها خیلی پیچیده بودند. اما در کل به عنوان یک بازی ماجرایی میشد از آن لذت برد.

بازی در سبک سوم شخص است و توسط استدیوی Frogwares ساخته شده و فقط برای رایانه‌های شخصی عرضه شده است.

80days

داستان بازی دور دنیا در 80 روز

بازی تقریبا همان داستان کتاب را دارد، شما باید براساس قولی که داده‌اید دور دنیا را در 80 روز طی کنید و یک زمان بندی هم در بالای تصویر وجود دارد تا حواستان باشد خیلی از زمان عقب نیافتید. البته این ایده با توجه به امکانات آن زمان، چندان خوب اجرا نشده است.

در کنار ماموریت اصلی یعنی دور زدن دنیا، باید به عموی خود که مخترع است، کمک کنید تا دستگاه‌هایش را در سراسر جهان پیدا کند.

ماموریت‌های فرعی هم در بازی وجود دارند تا آن را از یکنواختی خارج کنند.

دو نکته جالب توجه در این بازی وجود دارد که در زمان خود تقریبا بی نظیر بود و همین باعث شد امتیاز 8.4 از 10 بگیرد.

اول اینکه کل شهر با وسعت بسیار زیادی به طور یکجا اجرا میشود و لودینگ ندارد.

دوم اینکه وسایل نقلیه متنوع و جذابی در بازی وجود دارند که میتوانید با کمک آنها مسیر را سریع‌تر طی کنید. مانند: فیل، شتر، موتور، قالیچه پرنده!

بازی دور دنیا در 80 روز

برعکس گرافیک خوب، فیزیک بازی ایراد اساسی دارد که شاید بتوان گفت ساختن چنین بازی با این ایده، در آن زمان با سخت افزارهای آن موقع به خوبی قابل اجرا نبوده، برای همین بازی پر از باگ است و ایرادهایی هم در زمینه فیزیک دارد. مثلا پای فیل ممکن است به یک علف گیر کند و نتواند جلوتر برود! یعنی موانع بستگی به سایزشان و سایز وسیله نقلیه شما ندارند، در هرصورت اگر دوچیز جامد، بهم برخورد کنند مانع از حرکت هم میشوند.

دور دنیا در 80 روز در زمانی عرضه شد که گیمرهای زیادی تشنه ویدیوگیم و سبک ماجرایی بودند. در آن زمان دیدن یک محیط وسیع تقریبا جهان باز با یک داستان و کات سین به همراه معماهای مرموز بسیار جذاب بود و گیمرهای زیادی ساعت‌ها پای این بازی بودند.

این بازی را یک کامپیوتر ضعیف هم میتواند اجرا کند. برای اجرای آن حداقل گرافیک 128 مگابایتی لازم است و برای اجرای روان بهتر است گرافیک 256 داشته باشید و رم کامپیوتر حداقل 1 گیگ باشد.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x